Jesienne ciasto dyniowe na kruchym cieście. Tarta ma mocno dyniowe nadzienie oraz słodki, chrupiący spód i boki. Jest wiele przepisów na ten amerykański i/ lub angielski przysmak. Próbowałam już różnych wersji. Wszystkie są dość proste, niewyszukane w smaku. Wybrałam wersję, która najbardziej mi opowiada, czyli z dodatkiem mleka skondensowanego słodzonego. Tartę wzbogaciłam o dodatek bitej śmietany. Serwowałam ją również polaną syropem klonowym. Taka wersja na bogato.
Składniki:
Ciasto kruche:
200 g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: 100 g mąki gryczanej, 60 g mąki jaglanej i 40 g skrobi ziemniaczanej)
100 g masła
40 g cukru pudru
1 jajko (rozmiar M)
Nadzienie:
500 g puree z dowolnej dyni (przepis na puree: „Puree z dyni”)
200 g mleka skondensowanego słodzonego
2 jajka
1 łyżeczka cynamonu
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
szczypta mielonych goździków
szczypta mielonego imbiru
Dodatkowo:
400 g słodkiej śmietany 30 -36%
1 łyżka cukru pudru
trochę cynamonu do posypania
syrop klonowy (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto kruche. Mąkę, zimne masło (pokrojone na małe kawałki), cukier puder i jajko zagnieść na jednolitą masę. Ciasto przełożyć na kawałek folii spożywczej, lekko je spłaszczyć, owinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Formę na tartę o średnicy dna 23 cm posmarować masłem. Ciasto wykleić w formie, wyklejając dno i brzegi. Ciasto nakłuć widelcem, przykryć papierem do pieczenia i obciążyć kulkami ceramicznymi lub fasolą.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Po tym czasie ściągnąć papier z kulkami i piec dalej ok. 5- 10 minut, aż ciasto lekko się zarumieni. Wyciągnąć z pieca.
Przygotować nadzienie. W misce wymieszać trzepaczką puree z dyni, mleko skondensowane słodzone, jajka i przyprawy na gładką masę. Masę wylać na podpieczony spód. (Spód może być gorący). Piec ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Studzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, a następnie schłodzić w lodówce.
Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania, dodać łyżkę cukru pudru. Bitą śmietanę przełożyć do rękawa cukierniczego lub szprycy z końcówką w kształcie gwiazdki i wyciskać kleksy śmietany na nadzienie. Z góry oprószyć cynamonem.
Kawałki ciasta można podawać polane z góry syropem klonowym.
Dlamojego męża rewelacja a dla mnie to nadzienie nie jest za dobre. Jadłam takie ciacho w kawiarni i smakowało lepiej. Fajna zabawa przy pieczeniu no i ogólnie udało się.