Pijak to wielowarstwowe ciasto składające się z biszkoptu i ciasta makowo- kokosowego. Przełożone jest powidłami lub dżemem i masą budyniową. Górna warstwa to mocno pijane biszkopty zalane polewą czekoladową. Ciasto jest bogate, wielosmakowe i alkoholowe. Polecam na imprezy rodzinne i święta.
1 szklanka= 250 ml
Składniki na ok. 30 sztuk: Biszkopt:
4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
½ szklanki mąki pszennej (lub 80 g)
½ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 80 g)
¾ szklanki cukru (lub 150 g)
2 łyżki wody
Poncz:
20 ml wódki
20 ml wody
Ciasto makowo- kokosowe:
6 białek
130 g cukru pudru
150 g suchego maku
150 g wiórków kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
6 żółtek
80 g cukru
25 g mąki pszennej
25 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
375 ml mleka
250 g masła, temperatura pokojowa
Polewa czekoladowa:
100 g masła
50 g kakao
120 g cukru pudru
4 łyżki mleka
Dodatkowo:
400- 450 g powideł śliwkowych
ok. 200 g biszkoptów okrągłych (lub herbatników)
ok. 200- 250 ml likieru pomarańczowego (lub rumu, wódki)
wiórki kokosowe (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Przygotować biszkopt. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Dalej miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. W miseczce wymieszać obie mąki. Przesiać do masy jajecznej i delikatnie wymieszać. W międzyczasie dodać wodę. Gotowe ciasto przełożyć do formy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować ciasto makowo- kokosowe. Mak, wiórki kokosowe i proszek do pieczenia wymieszać w miseczce. Odstawić na bok. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką wymieszany mak z wiórkami i proszkiem do pieczenia. Piec w tej samej formie co biszkopt, wyłożonej papierem do pieczenia, ok. 30 minut w w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować poncz. Wódkę wymieszać z wodą i nasączyć biszkopt. Następnie rozsmarować powidła śliwkowe. Na powidła położyć ciasto makowo- kokosowe.
Przygotować masę budyniową. Żółtka utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Dalej miksując dodać obie mąki. W międzyczasie zagotować mleko. Dalej miksując masę jajeczną wlewać cienkim strumieniem gorące mleko. Następnie postawić garnek z masą na piecu i ciągle mieszając, zagotować. Gotować ok. 1 minuty, aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać stopniowo zimny budyń.
Masę budyniową rozsmarować na cieście makowo- kokosowym.
Likier pomarańczowy (lub inny alkohol) nalać do głębokiego talerza lub miseczki. Biszkopty moczyć z obu stron w alkoholu i układać rzędami na masie budyniowej.
Przygotować polewę czekoladową. Masło roztopić. Do roztopionego tłuszczu dodać kakao, cukier puder i mleko. Dobrze wymieszać i nie gotować. Polewę rozłożyć na biszkoptach.
Ciasto wstawić na kilka godzin do lodówki. Następnie można posypać z góry wiórkami kokosowymi.
Smacznego.
Porada: Nóż zanurzyć w wodzie przed krojeniem, wówczas polewa nie będzie się mocno do niego kleić.
Ciasto super, robię co roku 😊 biszkopt oraz warstwe makowa w nowym piekarniku piekę krócej - trzeba kontrolować (góra dół) 😉 osobiście ponczu daje wiecej. Do nasączania biszkoptów na górze polecam użyć Malibu 😻🤤😋 efekt jest super 🔥, nieco drogo, ale warto... 🤗
Niestety szału nie ma z tym ciastem. Warstwa z makiem jest niezmiernie sucha i nie zespala się z pozostałą częścią ciasta. Nie ma zespolenia biszkoptu z warstwą kokosową pomimo posmarowania powidłami . Ponczu do nasączenia biszkoptu jest stanowczo za mało , powinno być minimum 200 ml , a nie 40 ml. Jeżeli ktoś udostępnia przepis to powinien być perfekcyjnie dopracowany.
Biszkopt i ciasto makowo- kokosowe piekę 25 minut w 180 stopniach. Piekarnik nastawiony na pieczenie góra- dół. Wychodzą piękne i delikatne, nic twardego i spalonego. Super przepis
Zdecydowałam się upiec na święta. Nie jestem zadowolona. Efekt nie powala. Biszkopt pieczony w 180 stopniach po 30 min. zrobił się twardy. Analogiczna sytuacja z warstwą makowo kokosową - wierzch przypalił się po jakichś 20 min. Uratowałam ciasto, bo mocno naponczowalam spód, a warstwę kokosowa położyłam pokruszoną. Tak czy siak na świąteczny stół nie bardzo się nadaje. Moim zdaniem za wysoka temp. pieczenia - myślę że 170 stop. byłoby optymalne i za długi czas pieczenia.
Dziękuję za fajny przepis . Wypróbowałam i napewno zagości na dłużej. Ale tak przy okazji proszę o pomoc. Mam taki problem że właściwie wszystkie ciasta z alkoholem wychodzą mi mało alkoholowe mimo że stosuje się do przepisów. Proszę o jakąś radę.
właśnie piekę biszkopt do pijaka. i na forme 23x36 jest bardzo wysoki jak na razie, tak ma byc? i czy moze byc mak suchy mielony? tylko taki mam. ma to jakies znaczenie?
Mam pytanie czy kokos w cieście kokosowo-makowym można zastąpić zmielonymi orzechami? Mam zamiar też zastąpić alkohol do ponczu, sokiem. Mam nadzieję, że nie popsuję za bardzo smaku. ?
Sok może być jako poncz. Co do zamienników w cieście to nie próbowałam piec inaczej. Za każdy test i opinię w komentarzach z góry dziękuję. Pomoże to innym i mnie również. Nie mogę wszystkiego testować sama ;)
Witam robię ciasto , super wygląda , tylko trochę niepokoi mnie warstwa biszkoptu z makowym , nałożyłam powidła tylko czy to w końcowej fazie nie będzie się rozwarstwiać tzn. czy się skleją te warstwy??