Dość łatwa i zwyczajna szarlotka z dużą zawartością jabłek i pyszną, słodziutką, migdałową polewą. Polecam spróbować ją jeszcze ciepłą, ale również z lodówki jest smaczna. Można podać ją z bitą śmietaną.
Składniki:
Ciasto kruche:
250g mąki pszennej
80g cukru
1 jajko
1 łyżka mleka
125g masła (lub margaryny)
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Nadzienie:
2kg jabłek
50g masła (lub margaryny)
70g rodzynek
Polewa migdałowa:
100g masła
100g cukru
1 łyżka miodu
100g migdałów w płatkach
Sposób przygotowania:
Z podanym składników na ciasto kruche zagnieść jednolite ciasto. Ciasto owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
Dno tortownicy o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. 2/3 ciasta wyłożyć na dnie formy i nakłuć widelcem. Pozostałe ciasto wstawić jeszcze do lodówki.
Ciasto w tortownicy podpiec w nagrzanym piekarniku ok. 12- 15 minut, do zarumienienia, w temperaturze 200°C (grzałka góra- dół). Pozostawić do ostygnięcia.
Z reszty ciasta uformować wałek i wykleić nim boki tortownicy, mniej więcej do połowy jej wysokości.
Przygotować nadzienie. Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki i wyciąć gniazda nasienne. Ćwiartki jabłek pokroić w nie za cienkie plasterki. (Ćwiartkę pociąć na 3 – 4 plasterki).
Masło roztopić w dużym garnku. Dodać jabłka i rodzynki. Całość podsmażyć, aż jabłka zmiękną, ale wciąż będą trzymać kształt. Pozostawić do ostygnięcia. Zimne ułożyć na cieście.
Przygotować polewę. Masło roztopić i poczekać, aż lekko zbrązowieje. Dodać cukier, miód i migdały w płatkach. Wymieszać, ściągnąć z pieca i wyłożyć na jabłka.
Ciasto piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 200°C (grzałka góra- dół), aż ładnie się zarumieni.
Czy ciasto koniecznie trzeba robić w tortownicy, czy na zwykłej blasze też wyjdzie?
I wtedy jak zmodyfikować przepis? :( proporcjonalnie mniej czy więcej składników należy dać?
Ta szarlotka jest boska! Ale pod warunkiem, że: 1. użyjemy jako tłuszczu tylko masła; 2. spód ciasta wykonamy z połączenia 50:50 tartych orzechów laskowych i mąki kukurydzianej (ja do tortownicy o średnicy 26 cm pomieszałam 100 g orzechów i 100 g mąki kukurydzianej).
Masło gwarantuje pyszny, maślany smak całego ciasta a orzechowy (i bezglutenowy) spód o dziwo znakomicie komponuje się z maślano-jabłkową masą i słodkimi migdałami z wierzchu.
Kocham tą szarlotkę!!! Jest prze-pyszn-na :))) Osobiście pochłaniam ją w błyskawicznym tempie także dla gości rzadko kiedy starczy ;pp
Ciasto jest bardzo łatwe w przygotowaniu. wydaje mi się, że nie może się nie udać. Polecam wszystkim miłośnikom słodkich, bezglutenowych ciast i fanom szarlotek :D
Witam Joasiu jeszcze jedno pytanie , co zrobić żeby jabłka podczas krojenia szarlotki nie rozjeżdżały się, mam z tym problem podobnie jak moje koleżanki którym dałam ten wspaniały przepis :):):)Pozdrawiam Kasia
Przepyszne ciasteczko . Właśnie dzisiaj upieczone i pochłonięte jeszcze przed obiadem !!!
Pozdrawiam i dzięki za kolejny fantastycznie pyszny przepis na ciastko :lol:
WITAM , CIASTO JEST PRZEPYSZNE ALE MAM PYTANIE .CZY MOGĘ POMINĄĆ CUKIER W POLEWIE MIGDAŁOWEJ I ZOSTAĆ TYLKO PRZY MIODZIE ? I JESZCZE JEDNO- TROCHĘ PRZYPALIŁO SIĘ Z GÓRY CO ZROBIĆ ABY TEGO UNIKNĄĆ ?? DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ I ZA KOLEJNY REWELACYJNY PRZEPIS . NIESTETY PRZEZ TĘ STRONKĘ PRZYTYŁAM .................TAK MI SMAKUJĄ CIASTA W/G TWOICH PRZEPISÓW :)POZDRAWIAM SERDECZNIE
Szarlotka jest wyśmienita, polecam :-) A co ważne, wygląda dokładnie tak, jak na zdjęciu. Cokolwiek upiekę według Twojego przepisu, zawsze się udaje :) Oznacza to, że z wielką starannością podajesz składniki i wykonanie, bardzo dziękuję !