Delikatne, biszkoptowe ciasto z masą budyniową przygotowaną na soku "Kubuś", pokrytą bitą śmietaną, herbatnikami i polewą czekoladową. Ciasto jest kremowe, wystarczająco słodkie, a zarazem sycące. Jeden kawałek wystarczy spokojnie do kawy ;). Ciasto należy przygotować dzień wcześniej, aby herbatniki zmiękły.
Składniki na formę ok. 35x 24 cm:
Biszkopt:
3 jajka (rozmiar M)
60 g mąki pszennej
60 g skrobi ziemniaczanej
100 g cukru
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka wody
Masa budyniowa:
900 ml soku Kubuś (jedna duża butelka o dowolnym smaku, u mnie: marchewka, jabłko, banan)
3 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
2 łyżki cukru
200 g masła
Bita śmietana:
500 ml słodkiej śmietany 30- 36%
2 łyżeczki cukru pudru
2 śmietan-fix (opcjonalnie)
Polewa czekoladowa:
125 g masła (lub margaryny)
5 łyżek cukru pudru
3 łyżki kakao
5 łyżek gęstej śmietany 18% lub jogurtu greckiego
1 płaska łyżka żelatyny
Dodatkowo:
ok. 140g herbatników (20 sztuk)
Sposób przygotowania:
Dno formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawić na bok.
Przygotować biszkopt: Mąkę wymieszać ze skrobią i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mąkę dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę. (Dodając mąkę i wodę, można dalej miksować, ale na najmniejszych obrotach, tylko do połączenia się składników).
Gotowe ciasto przełożyć do formy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Przygotować masę budyniową: Większą część soku zagotować z cukrem. Pozostały sok wymieszać dokładnie z budyniami w proszku. Dodać do gotującego się soku, szybko mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Od zagotowania, gotować 1 minutę, cały czas mieszając, aż budyń zgęstnieje. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na jasną, kremową masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo chłodny budyń.
Na ostudzony biszkopt wyłożyć masę budyniową.
Słodką śmietanę ubić na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier puder. Bitą śmietanę wyłożyć na masę budyniową. Następnie ułożyć herbatniki.
Przygotować polewę czekoladową: Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Masło, cukier i kakao przełożyć do garnka. Podgrzewać na małej mocy palnika, ciągle mieszając, aż do połączenia się składników. Garnek ściągnąć z pieca, dodać napęczniałą żelatynę i dokładnie wymieszać. Na koniec wmieszać śmietanę. Polewę wylać na wierzch ciasta.
Ciasto wstawić na noc do lodówki.
Uwaga:
Składniki na masę budyniową i polewę powinny mieć temperaturę pokojową.
Zrobiłam to ciasto. Jest rewelacyjne. Dla tych co masa budyniowa nie wychodzi. Po ugotowaniu budyniu nie mieszamy łyżka budyniu UGOTOWALISMY i koniec niech STYGNIE . czekamy aż całkiem do zera ostygnie można jeszcze dać na 15 minut do zamrażalki . Tylko wtedy masa budyniowa jest twarda. I tylko wtedy nam to wyjdzie.
Ciasto w smaku bardzo dobre ale z masą budyniową miałam problem.zważyła się i zrobilľa się rzadka.Dodałam drugą kostkę masła
Zważona jest dalej ale przynajmniej trzyma się jakiś.
jak ubijałem masę budyniową to do tego momentu aż zaczęła podnosić się na łopatkach miksera - była pulchna i aksamitna - cała blacha nie ptrzetrwała wieczoru
witam. robiłam polewę z tego przepisu i wyszła mi katastrofa. kiedy rozpuszcza się składniki to tłuszcz się wytrąca? bo mnie właśnie tak się zrobiło. Myślałam że jak dodam żelatyny to będzie lepiej ale zrobiły się 'nitki", brnęłam dalej i dodałam śmietanę z nitek zrobiły się grudki. Przetarłam to przez sitko i posypałam kokosem.:) zależy mi jednak na takim efekcie jak na Pani zdjęciu. co mogłam zrobić źle? Proszę o pomoc
Tłuszcz nie powinien się wytrącić przy niskiej temperaturze. Według mnie to albo temperatura palnika była za wysoka, albo za długo po roztopieniu garnek pozostawał na piecu, albo nieodpowiedni tłuszcz.
Ciasto super :)) Zmodyfikowałam nieco przepis dodając zamiast herbatników drugą warstwę biszkoptu. Polewa rewelacja !!! Jeszcze nigdy nie wyszła mi tak super jak z tego przepisu, nie skleja się, dobrze się ją kroi, ma piękny połysk. Z pewnością jeszcze nie raz upiekę KUBUSIA :)Polecam
ciasto wyszło znakomicie,najbardziej smakowało moim wnuczkom (bo jest polewa czekoladowa),chociaż miałam kubusia banan malina jest bardziej różowy.Pychotka bardzo delikatne i nie za słodkie ,super ,,,,,mniam,,,,
Bita śmietana nie zgęstnieje. Zostanie taka, jak po ubiciu. Powinno być ubita na sztywno, wtedy nie trzeba ją dodatkowo usztywniać. Wystarczą śmietan- fix, choć ja ich nie dawałam.
witam zrobiłam te ciasto jest pycha super przepis tylko nie wiem jaka jest przyczyna ta masa Kubusiowa się prawie rozpływa jak kroje te ciasto cos zle z ta masa zrobiłam ile tego soku z Kubusia trzeba dac kupiłam cala duza budle go 900ml w niej było?
Bardzo lubię to ciasto... zastanawiam się, czy da się z niego zrobić torta na urodziny synka? Jak myślisz, podpowiedz? Na wierzch zamiast herbatników dałabym drugi blat biszkoptu. Nie będzie za ciężki? W sensie, czy nie wypłynie mi bita śmietana?