Tort komunijny z kremami owocowymi
Tort na Pierwszą Komunię Świętą składający się z jasnego biszkoptu olejowego, którego blaty przełożone są jagodowym, malinowym i truskawkowym musem. Tort jest klasyczny, ze skromną dekoracją, obłożony kremem maślanym z dodatkiem serka mascarpone (zwanym 3M). W smaku jest smaczny, lekki i orzeźwiający.
Składniki na tort o śr. 26 cm i 16,5 cm wysokości (bez dekoracji):
Biszkopt na tortownicę o śr. 26 cm: (Należy upiec dwa takie biszkopty)
- 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 250 g mąki pszennej
- 1 ½ płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
- 60 ml oleju np. rzepakowego, temperatura pokojowa
- 90 ml wrzącej wody
Poncz:
- 250 ml wody
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 3 łyżeczki cukru
Krem jagodowy:
- 250 g jagód (świeżych lub mrożonych)
- 250 g gęstego jogurtu typu greckiego, schłodzonego
- 30 g drobnego cukru do wypieków
- 5 płaskich łyżeczek żelatyny w proszku (12- 13g) lub 7 listków żelatyny
- 170 g słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
Krem malinowy:
- 400 g malin (świeżych lub mrożonych)
- 250 g gęstego jogurtu typu greckiego, schłodzonego
- 50 g drobnego cukru do wypieków
- 5 płaskich łyżeczek żelatyny w proszku (12- 13g) lub 7 listków żelatyny
- 170 g słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
Krem truskawkowy:
- 250 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
- 250 g gęstego jogurtu typu greckiego, schłodzonego
- 30 g drobnego cukru do wypieków
- 5 płaskich łyżeczek żelatyny w proszku (12- 13g) lub 7 listków żelatyny
- 170 g słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
Krem 3M:
- 500 g serka mascarpone, temperatura pokojowa (min. 5 godzin wcześniej wyciągnięty z lodówki)
- 280 g masła, temperatura pokojowa
- 280 g słodzonego mleka skondensowanego, temperatura pokojowa
Dekoracja:
- ok. 30 g masy marcepanowej
- jadalny, złoty barwnik w proszku
- suszone kłosy zboża
- obręcz (kolia druciana, u mnie o śr. 14,5 cm)
- literki (u mnie drewniane)
Sposób przygotowania:
- Przygotować dekorację: Suche kłosy zboża przymocować* do obręczy. Odłożyć na bok.
- Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
- Przygotować biszkopt: W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Przesiać.
- Całe jajka z cukrem ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, wlewać cienkim strumieniem najpierw olej, a następnie wrzątek.
- Zmniejszyć obroty na najniższe i dodawać mąkę z proszkiem miksując krótko, tylko do połączenia się składników lub wmieszać szpatułką.
- Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka.
- Biszkopt wyciągnąć z piekarnika. (Upieczony biszkopt wystaje lekko ponad formę). Gdy po chwili lekko opadnie do poziomu formy, oddzielić nożem od obręczy tortownicy i odwrócić do góry dnem na na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostawić do ostygnięcia.
- W ten sam sposób upiec drugi taki sam biszkopt.
- Chłodne biszkopty wyciągnąć z form i przekroić na pół tak, aby powstały 4 blaty.
- Przygotować poncz: Chłodną wodę wymieszać z sokiem z cytryny i cukrem.
- Przygotować krem jagodowy: Żelatynę namoczyć w 5 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Jagody mrożone i cukier przełożyć do garnka i podgrzewać na niskiej mocy palnika, mieszając, aż cukier się rozpuści i jagody zmiękną. Garnek ściągnąć z pieca, dodać jogurt i zblendować. (W przypadku jagód świeżych: Jagody, jogurt i cukier zmiksować blenderem na gładką masę). Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając, aż się rozpuści. (Należy uważać, aby nie doprowadzić do jej zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca. Do rozpuszczonej żelatyny wlewać masę jagodową, energicznie mieszając łyżką lub trzepaczką. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała. Może to potrwać nawet do 1- 1,5 godziny). Gdy krem jagodowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
- Na paterze ułożyć jeden blat biszkoptowy. Nasączyć ¼ ponczu. Zacisnąć wysoką obręcz do tortu (wysoką na co najmniej 15 cm) i wyłożyć krem jagodowy. Przykryć drugim blatem i go nasączyć. Tort wstawić do lodówki na czas przygotowania kremu malinowego.
- Przygotować krem malinowy, tak jak jagodowy, ale dodatkowo przecierając puree malinowe przez sitko: Żelatynę namoczyć w 5 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Maliny mrożone i cukier przełożyć do garnka i podgrzewać na niskiej mocy palnika, mieszając, aż cukier się rozpuści i maliny zmiękną. Garnek ściągnąć z pieca, zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. Doda jogurt i wymieszać trzepaczką . (W przypadku malin świeżych: Maliny i cukier zmiksować blenderem na gładką masę i przetrzeć przez sitko. Dodać jogurt i wymieszać trzepaczką). Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając, aż się rozpuści. (Należy uważać, aby nie doprowadzić do jej zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca. Do rozpuszczonej żelatyny wlewać masę malinową, energicznie mieszając łyżką lub trzepaczką. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała). Gdy krem malinowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
- Krem malinowy wyłożyć na drugi blat biszkoptowy i przykryć trzecim blatem. Blat nasączyć. Tort wstawić do lodówki na czas przygotowania kremu truskawkowego.
- Krem truskawkowy przygotować w ten sam sposób co krem jagodowy (według punktu 11).
- Krem truskawkowy wyłożyć na trzeci blat biszkoptowy i przykryć czwartym blatem. Nasączyć ponczem.
- Tort wstawić na noc do lodówki, aby musy dobrze stężały.
- Na drugi dzień wyciągnąć tort z lodówki, oddzielić nożem ciasto od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Tort wstawić jeszcze do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aby tort "osiadł" bez obręczy.
- Przygotować krem 3M: Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane. Miksować, aż powstanie gęsty krem. Następnie dodać stopniowo mascarpone i zmiksować na gładki krem. (Jeśli krem po dodaniu mascarpone się zwarzy, co pomimo składników o temp. pokojowej, często się zdarza, należy ok. ⅓ kremu podgrzać np. w kuchence mikrofalowej lub w garnku na piecu, aż zrobi się płynny. Ten rozpuszczony krem wlewać do zwarzonego kremu, cały czas miksując, aż wszystko się połączy i powstanie gładki krem).
- Tort obłożyć kremem 3M i wygładzić. (Paterę z tortem stawiam na talerzu obrotowym. Ułatwia on pracę przy wygładzaniu kremu). Pozostały krem wykorzystać do dekoracji. (Ja wyciśnęłam krem na górę tortu z małej tylki w kształcie gwiazdki).
- Tort odstawić na chwilę na bok (lub włożyć na chwilę do lodówki), a w tym czasie przygotować dekorację.
- Masę marcepanową chwilę zagnieść, aby była plastyczna i rozwałkować na blacie posypanym cukrem pudrem. Wyciąć okrąg o śr. 8 cm i zrobić napis. (Użyłam drewnianych literek, które wcisnęłam w masę). Przy użyciu pędzelka, oprószyć całą hostię złotym barwnikiem. Hostię docisnąć z przodu tortu do jeszcze miękkiego kremu.
- Obręcz z kłosami (górną i dolną część) również wcisnąć w krem.
- Tort wstawić do lodówki, by krem stwardniał.
Uwaga:
* Ja użyłam kleju na gorąco. Ta część w ogóle nie dotykała tortu, ale jeśli komuś to przeszkadza to można związać nitką lub drutem.
Czas przygotowania: |
||
Liczba porcji: |
ok. 28 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | wysoki |
Odsłon: 6434
Zaloguj poprzez
( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Napisz pierwszy komentarz do tego przepisu!