Tort budyniowy z masą czekoladową

2 Komentarzy
Tort budyniowy z masą czekoladową

Czekoladowy tort złożony z budyniowych blatów biszkoptowych przełożonych czekoladową masą maślaną. Masie maślanej nadaje lekkości dodatek masy krówkowej i śmietanki. Smak karmelowy masy krówkowej nie jest według mnie wyczuwalny, natomiast dzięki niej masa czekoladowa jest miększa i bardziej kremowa. Tort może być krojony od razu po wyciągnięciu z lodówki, nie czekając aż masy ocieplą się do temperatury pokojowej. Dodatek malin do masy idealnie do niej pasuje i przełamuje jej słodycz. Blaty budyniowe są aromatyczne, pięknie pachną wanilią i czekoladą.

W wersji bezglutenowej proszę wybrać budynie bez dodatku glutenu w składzie oraz upewnić się, że pozostałe produkty również są bezglutenowe.

Składniki na tort o śr. 26 cm i wysokości ok. 11,5 cm:

Biszkopt budyniowy jasny, na tortownicę o śr. 26 cm:

  • 5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 200 g cukru
  • 5 opakowań budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru (ok. 185- 200 g)

Biszkopt budyniowy ciemny, na tortownicę o śr. 26 cm:

  • 5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 200 g cukru
  • 5 opakowań budyniu czekoladowego bez cukru (ok. 185- 200 g)

Poncz:

  • sok z 1 cytryny
  • ok. 150 ml wody

Masa czekoladowa:

  • 250 g masła, temperatura pokojowa
  • 250 g masy krówkowej z puszki, temperatura pokojowa
  • 300 g czekolady gorzkiej (50% kakao)
  • 300 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%
  • ok. 200 g malin

Masa do obłożenia:

  • 250 g masła, temperatura pokojowa
  • 150 g masy krówkowej z puszki, temperatura pokojowa
  • 100 g czekolady gorzkiej (50% kakao)

Drip z białej czekolady:

  • 100 g czekolady białej
  • 35 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%

Sposób przygotowania:

  1. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
  2. Przygotować jasny biszkopt: Budynie w proszku wsypać do miski i wymieszać krótko trzepaczką, aby proszek nie był zbity lub przesiać. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku.
  3. Budynie w proszku dodawać stopniowo do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do momentu połączenia się składników.
  4. Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 35 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Wciągnąć z piekarnika i pozostawić na kratce kuchennej do całkowitego ostygnięcia.
  5. W ten sam sposób upiec biszkopt ciemny. Pozostawić do ostygnięcia.
  6. Chłodne biszkopty przeciąć na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
  7. Przygotować masę czekoladową: Czekoladę posiekać i przełożyć do miski. Śmietankę wlać do garnka i doprowadzić do momentu zagotowania. Czekoladę zalać śmietanką, odczekać chwilę, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką lub trzepaczką, aż powstanie gładki krem. Pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. (Można ten proces przyspieszyć, wkładając miskę do zimnej wody. Należy jednak uważać, aby masa nie zrobiła się za zimna. Można sprawdzić palcem ;) Jeśli nie będzie ciepła, wyciągnąć z wody).
  8. Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut na jasną, miękką i kremową masę. Dalej miksując na wysokich obrotach dodawać stopniowo po łyżce masy krówkowej. Następnie, dalej miksując, wlewać stopniowo chłodną czekoladę roztopioną w śmietance. (Masa będzie dość rzadka. Należy włożyć ją do lodówki, aby na tyle zgęstniała, aby można było przełożyć blaty. Zaglądać do niej co jakiś czas i przemieszać łyżką. U mnie trwało to prawie godzinę).
  9. Przygotować poncz: Chłodną wodę wymieszać z sokiem z cytryny.
  10. Jeden blat biszkoptowy ułożyć na paterze i nasączyć częścią ponczu. (Jeden dolny blat biszkoptowy pozostawiam, aby ułożyć go jako ostatni blat tortu, odwrócony dołem do góry, aby tort był płaski). Wyłożyć ⅓ masy czekoladowej. Na masie ułożyć ⅓ malin, wciskając je lekko w masę. Przykryć drugim blatem, nasączyć, rozłożyć połowę pozostałej masy i rozłożyć połowę pozostałych malin. Przykryć trzecim blatem, nasączyć, rozłożyć resztę masy i resztę malin. Przykryć czwartym blatem i go nasączyć. (Można zacisnąć obręcz do tortu, aby tort był prosty. Nie jest to jednak konieczne. Masa powinna być na tyle gęsta, aby utrzymać się na blatach).
  11. Tort wstawić do lodówki najlepiej na noc.
  12. Przygotować masę do obłożenia: Czekoladę posiekać i roztopić w kąpieli wodnej. Odstawić na bok do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut na jasną, miękką i kremową masę. Dalej miksując na wysokich obrotach dodawać stopniowo po łyżce masy krówkowej. Następnie, dalej miksując, wlewać stopniowo chłodną czekoladę.
  13. Tort obłożyć masą. (Jeśli zostanie masy, wykorzystać do dekoracji).
  14. Tort schłodzić przez co najmniej godzinę w lodówce.
  15. Przygotować drip z białej czekolady: Czekoladę drobno posiekać i przełożyć do miseczki. Śmietankę mocno podgrzać. Czekoladę zalać śmietanką. Chwilę poczekać, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką, aż się rozpuści. (Gdyby polewa była za gęsta, dodać jeszcze trochę śmietanki).
  16. Polewę przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego lub małego woreczka do mrożenia, odciąć róg i wylać ją na górę tortu, zaczynając od brzegów, aby spływała, a na wierzchu tortu szybko ją rozprowadzić np. małą łopatką lub tylną stroną łyżki.
  17. Tort wstawić do lodówki, aby polewa zastygła.
  18. Udekorować według uznania.
Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 16- 20

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort budyniowy z masą czekoladową Tort budyniowy z masą czekoladową Tort budyniowy z masą czekoladową
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.