Lekki, owocowy tort na kakaowym biszkopcie, przełożony jagodowym, malinowym i truskawkowym musem. Udekorowany jest bitą śmietaną i lizakami bezowymi. Bardzo smaczny i orzeźwiający.
Składniki:
Kakaowy biszkopt genueński:
185 g mąki pszennej
15 g kakao
szczypta soli
6 jajek, temperatura pokojowa
200 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
2 łyżki masła (= 30g)
Krem jagodowy:
150 g jagód lub borówki amerykańskiej (świeżych lub mrożonych)
150 g jogurtu typu greckiego
20 g cukru pudru
3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
100 g słodkiej śmietany 30- 36%
Krem malinowy:
250 g malin (świeżych lub mrożonych)
150 g jogurtu typu greckiego
30 g cukru pudru
3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
100 g słodkiej śmietany 30- 36%
Krem truskawkowy:
150 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
150 g jogurtu typu greckiego
20 g cukru pudru
3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
100 g słodkiej śmietany 30- 36%
Poncz:
sok z ½ cytryny
ok. 125 ml wody
2 łyżeczki cukru
Do obłożenia:
400 g słodkiej śmietany 30- 36%
1 łyżka cukru pudru
Lizaki bezowe (na dwie blachy):
2 białka
100 g cukru
szczypta soli
patyczki do cake pops, lizaków lub papierowe słomki
czerwony lub różowy barwnik spożywczy w żelu
Dodatkowo:
obręcz do tortu (najlepiej wysoka lub dwie klasyczne)
Sposób przygotowania:
Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Przygotować biszkopt: Masło roztopić. Pozostawić do ostygnięcia.
Mąkę i kakao wymieszać z solą i przesiać (najlepiej dwukrotnie). Odstawić na bok.
Całe jajka z cukrem ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez 10 minut na jasną, sztywno- kremową masę. (Przy podniesieniu trzepaków miksera powinien na masie pozostać widoczny ślad).
Szeroką szpatułką lub łyżką drewnianą wmieszać delikatnie przesianą mąkę z kakao i roztopione masło.
Ciasto przełożyć do przygotowanych tortownic i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30- 35 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C przy ustawieniach grzałki góra- dół.
Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić biszkopty na kilka minut w piekarniku.
Gdy lekko przestygną, wyciągnąć je z piekarnika i razem z formą odwrócić do góry dnem na kratkę kuchenną.
Po ostygnięciu biszkopty przeciąć na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
Przygotować poncz: Chłodną wodę wymieszać z sokiem cytryny i cukrem. Odstawić na bok.
Przygotować krem jagodowy: Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Jagody, jogurt i cukier puder zmiksować blenderem na gładką masę. (W przypadku jagód mrożonych, przełożyć je do miski i pozostawić do rozmrożenia. Następnie dodać jogurt i cukier puder i zmiksować blenderem). Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw trochę masy jogurtowej, a następnie mieszając dalej trzepaczką, połączyć z resztę masy. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała). Gdy krem jagodowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
Na paterze ułożyć jeden blat biszkoptowy. Nasączyć lekko ponczem. Zacisnąć obręcz do tortu (najlepiej wysoką, jeśli posiadacie) i wyłożyć krem jagodowy. Przykryć drugim blatem i go nasączyć. Tort wstawić do lodówki na czas przygotowania kremu malinowego.
Przygotować krem malinowy: Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Maliny zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. (W przypadku malin mrożonych, przełożyć je do miski i pozostawić do rozmrożenia. Następnie zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko). Odmierzyć 150 g przetartych malin. Maliny, jogurt i cukier puder zmiksować blenderem na gładką masę. Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw trochę masy jogurtowej, a następnie mieszając dalej trzepaczką, połączyć z resztę masy. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała). Gdy krem malinowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
Krem malinowy wyłożyć na drugi blat biszkoptowy i przykryć trzecim blatem. Blat nasączyć. (Teraz trzeba kombinować z kolejną obręczą do tortu, bo klasyczna jest za niska, aby objęła wszystkie warstwy tortu). Tort wstawić do lodówki na czas przygotowania kremu truskawkowego.
Przygotować krem truskawkowy: Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Truskawki umyć, osuszyć i odszypułkować. Truskawki, jogurt i cukier puder zmiksować blenderem na gładką masę. (W przypadku truskawek mrożonych, przełożyć je do miski i pozostawić do rozmrożenia. Następnie dodać jogurt i cukier puder i zmiksować blenderem). Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw trochę masy jogurtowej, a następnie mieszając dalej trzepaczką, połączyć z resztę masy. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała). Gdy krem truskawkowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
Krem truskawkowy wyłożyć na trzeci blat biszkoptowy i przykryć czwartym blatem. Nasączyć ponczem. Tort wstawić do lodówki najlepiej na całą noc, aby kremy dobrze stężały.
Przygotować lizaki bezowe: Dwie duże blachy z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia. Rozłożyć patyczki lub tekturowe słomki. (Patyczki/ słomki można przyciąć tak, aby miały różne długości). Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodać stopniowo cukier. Gdy białka będę dobrze ubite i cukier się rozpuści, dodać trochę barwnika spożywczego i wymieszać lub krótko zmiksować. (Nie trzeba łączyć barwnika z pianą dokładnie. Można zrobić dwukolorowe bezy). Pianę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Wyciskać bezy tak, aby nachodziły na patyczek/ słomkę zostawiając odstępy między bezami. Można zrobić też kilka zwykłych, małych bezików.
Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 110°C (najlepiej z funkcją termoobiegu) przez co najmniej 2 godziny lub do czasu całkowitego wysuszenia się bez. (Dobrze wysuszone bezy będą łatwo odchodzić od papieru do pieczenia). Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić bezy do ostygnięcia. (Można zostawić je w zamkniętym piekarniku na noc).
Śmietanę ubić na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier puder. Bitą śmietaną udekorować tort. (Ja obłożyłam tort śmietaną, a małą część zabarwiłam czerwonym barwnikiem spożywczym na różowo i zrobiłam delikatne paski nożem do masła u góry tortu).
HELP! Robię na tortownicy 26cm, przeliczyłam już wszystkie składniki, wyszło mi 10 jajek na biszkopt i niekoniecznie zesztywniały z cukrem po zmiksowaniu, nie było jakiegoś zbytniego śladu w masie po podniesieniu mieszadeł i z całej masy wyszła mi połowa wysokości tortownicy, a z tego co czytam powinno wyjść ciasta na dwie tortownice, tyle że nie wiem czy tyczy się to też jeśli robię to na większej średnicy
czy ubicie najpierw białek i później dodawanie stopniowo żółtek z cukrem zadziała? czy jeśli wmieszałam mąkę kakao i masło za szybko to mogło to spowodować, że ciasto upiekło się bardzo zbite? przepraszam za tyle pytań, ale jestem w kropce, robię tort na roczek córki i bardzo mi na nim zależy 😫
Spokojnie. Myślę, że najlepiej będzie jak zmienimy przepis na biszkopt uniwersalny. Jest pewniejszy i nie ma co teraz robić jeszcze raz ten sam (może innym razem) a teraz to proponuję przeliczyć składniki z tego przepisu: https://domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasta/1373-tort-z-musem-malinowym-mango-owocow-lesnych na tortownice 26cm. Też będzie 10 jajek, tylko resztę trzeba przeliczyć. Najpierw się ubija białka i nie ma tłuszczu i gwarantuję, że się uda. Jeśli ma być ciemny to zamiast 120 g mąki, proszę jako wyjściową ilość wziąć 100 g mąki pszennej i 20 g kakao.
Już pomagam przeliczać...
Masy nie tężeją. Pilnowałem żelatyny, żeby nie doprowadzić jej do wrzenia. Szczególnie truskawkowa. Jest po prostu ciekła. W końcu wsadziłem ją do zamrażarki, żeby zaczęła tężeć, a ona zamarza. Ale nie tężeje. Cały dzień stracony, a urodziny zepsute.
Witam czy mogę podwoić proporcje i zrobić za jednym razem ??? Planuje tort piętrowy czy te kremy będą odpowiednie ?? Czy tort można otynkować masa maślana ??
Kremy możesz zrobić z podwójnej porcji. Biszkoptu z 12 jaj naraz nie robiłabym. Poza tym nie zmieścisz w piekarniku ;) Myślę, że kremy są na tyle usztywnione żelatyną, że nadają się do tortu piętrowego. Tak, możesz otynkować je masą maślaną :)
Nie używam, ale wiem, że agar trzeba zagotować, więc nie widzę tego przy tych kremach i daje bardziej zwartą konsystencję niż zelatyna, więc trzeba go użyć mniej.
Tort robi wrażenie. I też go upiekłam. Ale moj biszkopt wyszedł bardzo zbity i nie wiem co zrobiłam zle.. krem jagodowy też nie wyszedł tak fioletowy jak na Twoim zdjeciu.