Miękkie i puszyste, drożdżowe ciasto w kształcie gwiazdy nadziewane masą makową. Świetna alternatywa dla zawijanego makowca. Gwiazdę możecie ozdobić lukrem.
Ciasto jest bardzo smaczne, ze sporą ilością masy makowej, ładnie się prezentuje i nie jest tak skomplikowane, na jakie może wygląda.
Składniki na 16 kawałków:
Ciasto drożdżowe:
250 ml mleka
70 g cukru
20 g świeżych drożdży
1 jajko
500 g mąki pszennej
60 g masła
szczypta soli
Nadzienie makowe:
200 g suchego maku (może być zmielony)
120 g płynnego miodu
40 g roztopionego masła
60 g drobno posiekanych bakalii (użyłam rodzynek i orzechów)
Dodatkowo:
1 żółtko
1 łyżka mleka
Sposób przygotowania:
Przygotować masę makową. Mak zalać wrzącą wodą (więcej niż do przykrycia), przykryć i odstawić na co najmniej 30 minut (można na noc). Następnie odkryć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Mak odcedzić na sitku wyłożonym gazą lub ściereczką, a następnie dobrze odcisnąć. Jeśli nie jest zmielony należy go zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach lub zmielić w malakserze typu Thermomix. (Zmielony mak jest już gotowy po odciśnięciu do dalszego przygotowania).
Do maku dodać miód, roztopione masło i drobno posiekane bakalie. Wymieszać. Masę makową odstawić na bok.
Przygotować ciasto drożdżowe. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
Resztę z 500g mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, sól i wymieszać. Dodać jajko, miękkie masło i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto, najlepiej mikserem lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta. (Miksować co najmniej 3 minuty).
Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 równe części.
Rozwałkować pierwszą część ciasta na kształt koła o średnicy ok. 25cm, najlepiej na papierze do pieczenia. Ciasto z papierem zsunąć na dużą blachę do pieczenia. Rozsmarować ⅓ masy makowej, zostawiając mały brzeg.
Rozwałkować drugą część ciasta na kształt koła o tej samej wielkości i ułożyć na masie makowej. (Można ciasto rozwałkować na oprószonym mąką blacie lub tak jak ja, rozwałkować na papierze do pieczenia i przełożyć na masę makową papierem do góry. Następnie papier ściągnąć). Rozsmarować połowę pozostałej masy makowej.
Rozwałkować trzecią część ciasta na kształt koła o tej samej wielkości i ułożyć na masie makowej. Rozsmarować resztę masy makowej.
Rozwałkować czwartą część ciasta i ułożyć ją na masie makowej.
Na środku koła lekko odcisnąć np. szklankę. Ostrym nożem naciąć ciasto, tworząc 16 części. (Najłatwiej najpierw naciąć ciasto na 4 ćwiartki, a następnie każdą ćwiartkę na cztery części).
W obie ręce chwycić dwa leżące koło siebie kawałki i skręcić je do środka dwa razy. Końcówki kawałków mocno ścisnąć/ skleić ze sobą. Tak skręcić wszystkie kawałki i ścisnąć końce.
Ciasto przykryć ściereczką, a w tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C (grzałka góra- dół).
Żółtko wymieszać z mlekiem i posmarować pędzelkiem ciasto.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut na złoty kolor, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół).
Lekko ciepłe ciasto można polukrować. (Lukier: ok. 2- 3 łyżek cukru pudru rozetrzeć z odrobiną wrzątku na gładką masę, aż powstanie biały, dość gęsty lukier).
Przepyszne i bardzo efektowne ciasto. Najlepszy makowiec na świecie! Całą rodziną czekamy na święta, żeby była okazja je upiec. Przepis idealny, zawsze wchodzi :-)
Powiem tak... Najgenialniejsza i najpyszniejsza gwiazda betlejemska!!! Nigdy jeszcze nie miałam do czynienia z wypiekami drożdżowymi, więc ten był pierwszy i to w dzień Wigilii, także nie było miejsca na porażki i wyszło cudnie. Jak dla mnie pracochłonne jest najbardziej rozwałkowywanie tych kół, a reszta to już z górki. Cała rodzina zachwycona, nie można się powstrzymać przed jedzeniem, idealna ilość maku i całość niebo w gębie! Zdecydowanie muszę poćwiczyć z kształtem tej gwiazdy, ale najważniejsze, że wszystkim bardzo smakowało, dostałam mnóstwo pochwał, a przepis zachowam na dłuuugo ;)
Planuje upiec to ciasto na swieta. Jak dlugo moze na stac, by miec dalej swiezy smak? Ile dni przed swietami maksymalnie najlepiej upiec?
Z gory dziekuje!
Im świeższe ciasto drożdżowe tym lepsze. Możesz upiec dzień przed i ostudzone ciasto trzymać zawiniete np. w worek foliowy. Możesz również upiec wcześniej i gotową gwiazdę zamrozić. Rozmrozić rano we wigilię w temperaturze pokojowej. Wtedy najlepiej lukrować już rozmrożone ciasto.