Tort zamek z piasku

Napisz komentarz
Tort zamek z piasku

Dwupiętrowy tort urodzinowy przypominający zamek z piasku. Składa się z dwóch całkowicie różnych smakowo tortów, coś dla każdego ;). Dolny tort to "Tort serowo- czekoladowy z masłem orzechowym", a górny to lekki tort biszkoptowy z piankowym kremem z mango i truskawek. Całość obsypana jest zmiksowanymi na piasek herbatnikami, udekorowana wieżami z wafelków do lodów i czekoladkami w kształcie muszelek.

Tort jest nieskomplikowany. Przyjemnie się go przygotowuje. Możecie skorzystać z podanego przepisu lub tylko z inspiracji na dekorację, a upiec swoje ulubione torty. Pamiętajcie tylko, aby dolny tort był stabilny i utrzymał ciężar górnego tortu.

Składniki:

Tort dolny o średnicy 26 cm:

Brownie:

  • 200 g czekolady gorzkiej
  • 3 jajka, temperatura pokojowa
  • 150 g masła
  • 120 g cukru
  • 70 g mąki pszennej (lub zmielonych migdałów)

Sernik:

  • 750 g twarogu dwukrotnie zmielonego, twarogu z wiaderka lub quarku
  • 180 g cukru pudru
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (ok. 40 g)
  • 7 jajek
  • 190 g masła

Masa orzechowa:

  • 320 g kremowego masła orzechowego (bez kawałków orzechów)
  • 200 g masła, temperatura pokojowa
  • 100 g cukru pudru

Tort górny o średnicy 20 cm:

Biszkopt:

  • 4 jajka (rozmiar M)
  • 120 g cukru
  • 80 g mąki pszennej
  • 70 g skrobi ziemniaczanej

Krem z mango:

  • 150 g miąższu z mango
  • 150 g gęstego jogurtu naturalnego, temperatura pokojowa
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2,5 płaskich łyżeczek żelatyny w proszku
  • 60 ml słodkiej śmietany 30- 36%

Krem truskawkowy:

  • 150 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
  • 150 g gęstego jogurtu naturalnego, temperatura pokojowa
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2,5 płaskich łyżeczek żelatyny w proszku
  • 60 ml słodkiej śmietany 30- 36%

Masa do obłożenia tortu:

  • 130 g masła, temperatura pokojowa
  • 130 g białej czekolady

Dodatkowo:

  • czekoladki owoce morza
  • 150 g herbatników
  • wafelki do lodów dwa rodzaje: rożki i kubki

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować dolny tort. W tym celu najpierw przygotować ciasto brownie. Czekoladę połamać na kawałki i razem z masłem roztopić w kąpieli wodnej. Całość pozostawić do lekkiego ostygnięcia.
  2. Dodać cukier i zmiksować. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym jajku. Na końcu wmieszać szpatułką mąkę lub zmielone migdały.
  3. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Gotowe ciasto przełożyć do tortownicy.
  4. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 190°C, grzałka góra- dół. Pozostawić do ostygnięcia. (Ciasto sprawdzić patyczkiem. Patyczek powinien być suchy. Mimo to ciasto jest w środku wilgotne. Gdy ostygnie zrobi się bardziej stabilne. Podczas pieczenia wyrasta i może popękać, a po upieczeniu opada. Gdy ostygnie można je bardzo delikatnie odwrócić do góry dnem, aby zrobiło się bardziej płaskie).
  5. Przygotować sernik. Oddzielić białka od żółtek. Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać po jednym żółtku. Następnie dodać ser i budyń w proszku. Osobno ubić białka na sztywno. Wmieszać delikatnie szpatułką do masy serowej. Masę podzielić na dwie części, przełożyć do dwóch tortownic o średnicy 26 cm, wyłożonych papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku do zarumienienia, ok. 40- 45 minut w temperaturze 180°C. (Można upiec dwa serniki jednocześnie z termoobiegiem lub jeden po drugim na grzałce góra- dół. Jeśli macie jedną formę, to poczekajcie, aż pierwszy sernik lekko przestygnie zanim wyciągniecie go z formy. Masie serowej nic nie będzie jak poczeka tą chwilę na blacie ;)). Serniki pozostawić do ostygnięcia. (Gdyby po ostygnięciu sernik był nierówny, można trochę wyrównać go nożem).
  6. Przygotować masę orzechową. Miękkie masło, masło orzechowe i przesiany cukier puder zmiksować razem na kremową masę.
  7. Na paterze ułożyć sernik, posmarować go częścią masy orzechowej. Przykryć brownie, posmarować masą i ułożyć drugi sernik. Wierzch i boki tortu posmarować resztą masy. Tort wstawić do lodówki.
  8. Przygotować górny tort. Najpierw przygotować biszkopt. Mąkę wymieszać ze skrobią. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mąkę dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników.
  9. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
  10. Ciasto przełożyć do tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaską powierzchnię. (Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do blatu). Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie przeciąć dwukrotnie tak, aby powstały 3 blaty.
  11. Przygotować krem z mango. Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Miąższ z mango, jogurt i cukier zmiksować blenderem na gładką masę. Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw trochę masy jogurtowej, a następnie połączyć z resztę masy, mieszając dalej trzepaczką. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała).
  12. W międzyczasie ułożyć na paterze dolny blat biszkoptowy i zacisnąć obręcz do tortu.
  13. Gdy krem z mango zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu. Krem wyłożyć na biszkopt i przykryć drugim blatem. Wstawić do lodówki na ok. 1- 2 godziny.
  14. Przygotować krem truskawkowy. Świeże truskawki umyć, osuszyć i odszypułkować. (Jeśli używamy truskawek mrożonych, należy przełożyć je do miski i pozostawić do całkowitego rozmrożenia). Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Truskawki, jogurt i cukier zmiksować blenderem na gładką masę. Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw trochę masy jogurtowej, a następnie połączyć z resztę masy, mieszając dalej trzepaczką. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała). Gdy krem truskawkowy zacznie tężeć, ubić śmietanę na sztywno i wmieszać do kremu.
  15. Wyciągnąć tort z lodówki. Wyłożyć krem truskawkowy i przykryć górnym blatem. Tort wstawić do lodówki na kilka godzin lub na noc, aby kremy dobrze stężały.
  16. Przygotować masę do obłożenia tortu. Czekoladę posiekać i roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić, aby ostygła (ale musi być jeszcze płynna). Miękkie masło utrzeć mikserem. Dalej miksując, dodawać stopniowo czekoladę.
  17. Torty wyciągnąć z lodówki. Mniejszy tort oddzielić nożem od obręczy do tortu i ściągnąć obręcz. Ułożyć na środku większego tortu. Masą obłożyć wierzch i boki górnego tortu, pozostawiając trochę masy do posmarowania wafelków.
  18. Herbatniki zmiksować w malakserze na piasek. (Można również włożyć je do woreczka do mrożenia i tłuczkiem do mięsa lub wałkiem do ciasta potłuc).
  19. Całość obsypać okruszkami herbatników.
  20. Zrobić wieże w wafelków. Można zrobić pojedyncze wieże z wafelków w kształcie rożka lub wysokie wieże powstałe z połączenia wafelka rożka z wafelkiem kubkiem.
  21. Chcąc zrobić wieżę z dwóch wafelków należy najpierw przyłożyć jeden wafelek do drugiego, stykając je otworami i sprawdzić czy ich średnica jest ta sama. Jeśli jeden z wafelków na większą średnicę lub tak jak mój po odwróceniu nie stoi pionowo, należy go przyciąć. Wafel jest twardy i łatwo się kruszy, dlatego chcąc go przyciąć należy najpierw tą część, którą chcemy odciąć namoczyć w wodzie. (Włożyć po prostu wafelek otworem do dołu na chwilę do kubka z wodą).

2

  1. Następnie obciąć niepotrzebną część nożyczkami.

3

  1. Wafelki posmarować odłożoną masą i obtoczyć je w pokruszonych herbatnikach. Pojedyncze stożki układać na torcie szpicem do góry. Wysokie wieże powstają ze sklejenia masą dwóch pasujących do siebie wafelków.
  2. Na torcie położyć czekoladki.
  3. Tort wstawić do lodówki.

Uwaga:

  • Składniki na sernik powinny być ocieplone przed pieczeniem do temperatury pokojowej.
Ilość porcji

Ilość porcji:

ok. 30

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort zamek z piasku Tort zamek z piasku Tort zamek z piaskuTort zamek z piasku
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Napisz pierwszy komentarz do tego przepisu!