Pyszna szarlotka z kruchego ciasta i sporej ilości pokrojonych na plasterki surowych jabłek. Do szarlotki nadają się najlepiej takie jabłka jak szara reneta, złota reneta, antonówka, czy papierówka. (W Niemczech wybierzcie Boskoop). Unikajcie jabłek, które puszczają dużo soku, żeby ciasto za mocno nie namokło.
Ciasto jest nie za słodkie. Takie w sam raz. Do ciasta dodałam małą ilość cukru, a do jabłek tylko trochę cukru waniliowego dla aromatu. Szarlotka ładnie się prezentuje i smakuje jak jest oprószona cukrem pudrem, więc uważam, że w cieście nie musi być go za dużo ;).
Składniki:
Ciasto kruche:
450 g mąki pszennej
5 łyżek cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250 g masła (lub margaryny)
1 jajko + 2 żółtka
1 łyżka kwaśnej śmietany 10- 18%
Nadzienie:
1 kg obranych ze skórki i z wyciętymi gniazdami nasiennymi jabłek (potrzeba ponad 1,5 kg jabłek najlepiej: szara reneta, antonówka, papierówka)
Przygotować ciasto kruche. Zimne masło pokroić na małe kawałki. Dodać resztę składników i zagnieść jednolite ciasto (ręką lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta). Uformować z ciasta kulę, lekko ją spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na co najmniej 1 godzinę. (Ciasto powinno być plastyczne. Jeśli będzie za suche, dodać troszkę kwaśnej śmietany).
Schłodzone ciasto podzielić na pół. Połowę owinąć w folię spożywczą i włożyć ponownie do lodówki. Drugą połowę wykleić na dnie formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożonej papierem do pieczenia, robiąc niski brzeg. (Można również ciasto rozwałkować na papierze do pieczenia i wraz z papierem włożyć do formy). Formę z ciastem włożyć do lodówki na czas przygotowania jabłek.
Przygotować jabłka. Jabłka umyć, obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne i pokroić na plasterki. Wymieszać z cukrem waniliowym i cynamonem.
Z drugiej połowy ciasta przygotować dekorację. Ciasto rozwałkować na blacie posypanym mąką, wyciąć dowolne kształty foremką do ciasteczek. (Można również ciasto pociąć w paski i ułożyć je na jabłkach w kształcie kratki).
Jabłka rozłożyć na cieście. Na jabłkach ułożyć wycięte ciasto, nie przykrywając ich dokładnie, aby wilgoć ze środka mogła wyparować. (Jabłka wykładamy do formy dopiero wtedy, gdy chociaż część dekoracji jest przygotowana, ponieważ ciasto kruche na spodzie formy mogłoby namoknąć od jabłek, gdyby leżały na nim długo).
Ciasto piec w nagrzanym piekarniku ok. 60- 70 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), aż ładnie się zarumieni. Gotowe wyciągnąć z piekarnika i w formie pozostawić na kratce kuchennej do całkowitego ostygnięcia.
Z przepisami na to ciasto mozna eksperymentowac, bez szkody dla finalnego efektu. 1. Ilosc maki zmniejszylem o polowe, zastepujac ja mielonymi orzechami (mix roznych orzechow).
2. Do jablek zawsze dodaje lyzke lub dwie maczki ziemniaczanej, ktora zalatwia problem z nadmierna soczystoscia owocow.
3. Oprocz wersji z przykryciem jablek kruszonka lub platami ciasta, zostawiam je niezakryte, a po wystygnieciu zalewam je galaretka, przy czym nie dodaje jej w stanie plynnymlecz kiedy zaczyna gestniec.
Właśnie upiekłam. Nie miałam śmietany, ani jogurtu, więc dodałam łyżkę masła więcej do ciasta. Wyszło pyszne. Brakło mi też cukru pudru (drunk) ale to nic nie szkodzi.