Trufle z mlecznej czekolady

Małe, miękkie, czekoladowe kulki z mlecznej czekolady, słodkiej śmietany i małej ilości masła. Trufle obtoczyłam w wiórkach czekoladowym, które można przygotować ścinając boczną ściankę czekolady obieraczką do warzyw. Można je również obtoczyć w kakao lub zmielonych bądź posiekanych migdałach/ orzechach.

Po schłodzeniu masa czekoladowa może okazać się za rzadka, aby formować z niej kulki. W tym przypadku należy ubić masę krótko mikserem do jej zgęstnienia.

Składniki na ok. 20 sztuk:

  • 200g czekolady mlecznej
  • 70g słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
  • 30g masła
  • 1 łyżka rumu, whisky lub likieru pomarańczowego (opcjonalnie)

Dodatkowo:

  • czekolada mleczna starta na wiórki, posiekane lub zmielone migdały/ orzechy, kakao

Sposób przygotowania:

  1. Czekoladę posiekać. Masło pokroić na małe kawałki. Śmietanę zagotować i od razu ściągnąć z pieca. Dodać posiekaną czekoladę i masło. Odczekać chwilę, aby czekolada zmiękła, a następnie wymieszać trzepaczką, aż czekolada i masło całkowicie się rozpuszczą i powstanie gładka masa. Gdy masa lekko przestygnie wmieszać alkohol. Kolejno wstawić na noc do lodówki lub do czasu, aż masa zastygnie. (Gdyby po nocy masa czekoladowa nadal była za rzadka, aby formować z niej kulki, należy ubić ją krótko mikserem do jej zgęstnienia).
  2. Łyżeczką nabierać masę i formować małe kuleczki ( u mnie o średnicy ok. 3cm) i obtaczać je w wiórkach czekoladowych, posiekanych lub zmielonych migdałach/ orzechach lub w kakao. (Masa bardzo się klei i szybko mięknie. Kulki należy formować w miarę szybko. Ręce regularnie opłukiwać w zimnej wodzie i dobrze je osuszać).
  3. Gotowe trufle przechowywać do paru dni w lodówce.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość porcji:

ok. 20

Trudność Trudność: średnie
Koszt Koszt: średni
Trufle z mlecznej czekolady Trufle z mlecznej czekolady