Sugar sheet

Ozdoba tortu z cukru zabarwionego barwnikiem spożywczym na dowolny kolor z dodatkiem syropu glukozowego, który łączy kryształki cukru w całość i nadaje masie giętkości. Dekoracja jest łatwa do przygotowania, a tort nią udekorowany przepięknie się prezentuje. Papier cukrowy błyszczy się i mieni w świetle.

Do przygotowania sugar sheet polecam użyć kupnego syropu glukozowego. Można owszem zrobić syrop glukozowy samemu, ale według mnie ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu papieru cukrowego jest bardzo duże. Nawet jeśli ugotujemy sami syrop glukozowy to przygotowany z niego sugar sheet może być mniej plastyczny i bardziej łamliwy niż ten z syropu kupnego. Dlatego polecam zaopatrzyć się w syrop glukozowy, bo jest on wydajny i użyjecie go kilkakrotnie, a przygotowanie sugar sheet będzie przyjemne i szybkie.

Sugar sheet przyklejamy do tortu otynkowanego jakimś kremem maślanym lub ganache. (Obowiązuje taka sama zasada jak przy masie cukrowej lub marcepanowej, czyli powinien to być krem, który nie jest mocno wilgotny). Nie polecam kremów na bazie śmietany, czy serka (chyba, że będziecie serwować tort w krótkim czasie po nałożeniu dekoracji), ponieważ wilgoć z kremu zacznie rozpuszczać cukier. Sugar sheet przykładam do tortu otynkowanego i schłodzonego.

Składniki:

 • 200 g drobnego cukru do wypieków
 • 2 łyżki syropu glukozowego
 • wybrany barwnik spożywczy w żelu

Dodatkowo:

 • worek do mrożenia
 • mata silikonowa (opcjonalnie)
 • papier do pieczenia
 • wałek do ciasta

Sposób przygotowania:

 1. Cukier wsypać do worka do mrożenia. Dodać na wykałaczce trochę barwnika spożywczego. Potrząsać i ugniatać worek, aż cały cukier się zabarwi na jednolity kolor. (Po dodaniu syropu glukozowego kolor będzie ciemniejszy).

2

 1. Cukier przesypać do miski. Dodać syrop glukozowy i zacząć mieszać łyżką. Następnie zagniatać, zaczynając opuszkami palców, a następnie całą ręką, aż cały cukier oblepi się syropem i będzie miał konsystencję klejącego piasku. (Ręka też będzie oblepiona. Ściągnąć drugą ręką z grubsza cukier z ręki i ręce umyć).

3

4

 1. Klejący cukier przełożyć na matę silikonową lub papier do pieczenia, rozkładając go opuszkami palców na kształt przypominający owal/ prostokąt. Przykryć papierem do pieczenia i rozwałkować na pożądaną wysokość i szerokość. Starać się rozwałkować go na prostokąt ciut wyższy niż wysokość tortu. (Ładnie wygląda jak lekko wystaje ponad tort. Jednak nie należy przesadzać, ponieważ jak będzie za wysoki to z czasem ta wystająca część opadnie, jakby zwiędła). Sugar sheet nie powinien być za cienki. Jego grubość powinna wynosić ok. 3- 4 mm.
 2. Ściągnąć z góry papier do pieczenia. Jeden dłuższy bok przyciąć nożem na prosto. Skrawki dokleić ( na wysokość lub do boku) i rozwałkować przez papier, aby wygładzić całość.

5

6

 1. Sugar sheet podsuszyć przez ok. 30 minut w nagrzanym piekarniku do temperatury 50°C najlepiej z termoobiegiem. Pozostawić do ostygnięcia (ok. 20 minut). Można go również pozostawić do podsuszenia na blacie kuchennym na ok. 4- 6 godzin. (Dobrze wysuszony będzie odchodził łatwo od maty/ papieru. Za długo suszony będzie łamliwy).
 2. Sugar sheet ściągnąć z maty (papieru) obiema rękami i przyłożyć do boku tortu. Docisnąć rękami, aby przykleił się do masy.
 3. Brzegi można pomalować przy użyciu pędzelka i złotego lub srebrnego barwnika. (Barwnik w proszku połączyć z odrobiną alkoholu np. spirytusu lub wódki).
 4. Tort z taką dekoracją najlepiej kroić na następny dzień. Można również w dzień przygotowania. Jeśli będzie twarda można ją po prostu ściągnąć z tortu. (Myślę, że nikt nie będzie jej jadł. Pełni tylko funkcję dekoracyjną). Gdy z czasem zmięknie, będzie się łatwiej kroić.

Uwaga:

 • 1 łyżka= 15 ml

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Liczba porcji:

Na zdjęciach jest tort o śr. 20 cm. Sugar sheet ozdobił ok. połowę tortu.

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Sugar sheet Sugar sheet Sugar sheetSugar sheet