Przygotować ciasto drożdżowe: Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 kopiatymi łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
Resztę z 500g mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, sól i wymieszać. Dodać jajko, miękkie masło (pokrojone na kawałki), startą skórkę cytrynową i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto. (Można zagnieść ciasto ręcznie lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta. Ciasto będzie dość rzadkie, ale powinno odchodzić od ręki).
Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.
Po wyrośnięciu ciasto przełożyć na blat posypany mąką i uformować wałek. Wałek podzielić na 16 części. (Dzielę wałek na pół i każdą część znowu na pół itd., aż uzyskam 16 kawałków).
Jagody oczyścić i wymieszać z cukrem pudrem.
Każdy kawałek ciasta uformować w kulę i rozpłaszczyć ją na ręce. Na środku nałożyć dużą łyżkę jagód i zlepić brzegi, jak pieroga. Uformować podłużną bułeczkę.
Gotowe bułeczki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia złączeniem do dołu, pozostawiając odstęp między nimi. (Bułeczki ułożyłam na dwóch blachach). Pozostawić do podrośnięcia na 10 minut.
W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 180°C (grzałka góra- dół).
Bułeczki posmarować rozkłóconym jajkiem z mlekiem.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut, do zarumienienia, jedną blachę po drugiej. (Bułeczki lubią pękać, ponieważ pakujemy w nie maksymalną ilość nadzienia. Wypływa trochę soku, ale bułeczki pozostają kształtne i pełne nadzienia).
Przygotować lukier: Rozetrzeć cukier puder (najlepiej przesiany) z wrzątkiem na gładką masę. Lekko ciepłe lub zimne jagodzianki polukrować.
Witam właśnie upiekłam jagodzianki z pani przepisu. Rewelacja !!! Moje córki nie mogły się doczekać i ten aromat skórki cytrynowej !!!
Polecam przepis w 200 %. Pozdrawiam
Witam. Robiłam ostatnio jagodzianki wg przepisu i nie upiekły mi się w ogóle od spodu. Mimo wszystko próbowałam i z termoobiegiem i nagrzewanie od spodu i nic to nie dało - spód był biały - co może być przyczyną? Dodam że blaszka była wyłożona papierem do pieczenia ale to chyba nie ma znaczenia
Dziękuję Joasiu za świetny przepis na ciasto drożdżowe. Właśnie upiekłam drożdżówki z truskawkami i lukrowaną kruszonką migdałową. Zapraszam do mnie na "degustację". ;)
Bułeczki przepyszne rozeszły się w ciągu jednego dnia.
Jestem pod wrażeniem Pani talentu kulinarnego.
Składniki w idealnych proporcjach.
Korzystałam z wielu pani przepisów i zawsze idealnie wychodzi.
Pozdrawiam
Przepis jest fantastyczny! Chociaż pierwszy raz jak robiłam miałam problem z włożeniem dużej ilości jagód do jagodzianek, gdyż zmieszanie ich chwilę wcześniej z cukrem spowodowało, że po uformowaniu kilku bułeczek jagody puściły sporo soku, który wypływał mi z ciasta I nie mogłam dobrze zakleić. Polecam, zamiast mieszać całość z cukrem, nakładać suche jagody na ciasto, a następnie posypywać je lekko cukrem pudrem, wtedy do jednej bułeczki bardzo łatwo włożyć duuuużo jagód ;)
Jagodzianki wyszły wyśmienicie, dawno tak pysznych nie jadłam. Robiłam 2 tyg temu, jednak dzisiaj robię powtórkę tylko z podwójnej porcji, bo ostatnio rozeszły się tak szybko, że nie każdy zdążył skosztować, dziękuje bardzo za przepyszny przepis :) pozdrawiam :)
Znowu upiekłam ale tym razem z jagodami, pycha, niebo w gębie. Dziękuję po stokroć za ten cudowny przepis i oczywiście z cały Twój blog. Pozdrawiam - Ela
Znalazłam Twój przepis przez przypadek- skorzystała., Zrobiłam z jednej porcji lecz jak sie okazalo za malooo.. poszly zaa szybko i dorabialam jeszcze z podwojnej porcji. Wlasnie siedza w piecu a drugie rosna. Pychotka :)
Upiekłam dzisiaj z tego przepisu bułeczki z truskawkami. Niebo w gębie to mało powiedziane. Trafiłam na ten blog przypadkowo ale teraz będę już stałym gościem. Zaraz muszę Ciebie znaleźć na fejsie. Dziękuję i pozdrawiam - Ela