Precle
Smaczne, domowe precle z chrupiącą, ciemną skórką i miękkim miąższem. Wcale nie są trudne do przygotowania. Musimy im tylko poświęcić trochę czasu. To najlepsze precle produkcji domowej jakie jadłam. Można posypać je gruboziarnistą solą lub pozostawić bez soli. Klasyczne, bawarskie precle są z solą, ale dzieciom najczęściej ona przeszkadza i ją ściągają. W sklepach można już dostać obie wersje ;) Według podanego poniżej przepisu wychodzą dość małe precelki (ok. 9- 7cm). Spokojnie można zjeść po 2- 3 na śniadanie.
Typowe dla kupnych precli, jak również dla tych jest to, że najsmaczniejsze są świeże. Pyszne tylko w dzień przygotowania. Mam jednak dla was dobrą wiadomość. Spróbowałam przechować ciasto przez noc w lodówce. Połowę precli upiekłam na kolację, a połowę od razu po uformowaniu włożyłam do lodówki. Rano wyciągnęłam surowe precle z lodówki, zanurzyłam w wodzie z sodą i upiekłam świeżutkie precle na śniadanie :) Natomiast precle z dnia wczorajszego, aby były smaczniejsze można podgrzać w piekarniku, aż skórka będzie chrupiąca.
Składniki na 16 sztuk:
Ciasto drożdżowe:
- 500 g mąki pszennej typu 550
- 300 ml mleka, lekko ciepłego
- 42 g świeżych drożdży lub 14 g (2 paczuszki) drożdży instant
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 40 g masła, temperatura pokojowa
Dodatkowo:
- 1 litr wody
- 3 łyżki sody oczyszczonej
- trochę soli gruboziarnistej (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Świeże drożdże i cukier rozetrzeć z odrobiną mleka (2- 3 łyżki). Przykryć ściereczką i pozostawić na 15 minut w temperaturze pokojowej. (Drożdże instant połączyć od razu z mąką i pozostałymi składnikami i zagnieść ciasto).
- Mąkę wsypać do dużej miski. Dodać sól, miękkie masło, zaczyn z drożdży, i resztę mleka (ponownie troszkę ogrzanego). Zagnieść na jednolite, elastyczne ciasto, najlepiej robotem kuchennym, używając haka do zagniatania.
- Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 30 minut, aż podwoi swoją objętość.
- Wyrośniętego ciasto zagnieść krótko na blacie. Z ciasto uformować wałek i podzielić na 16 równym części. Z każdej części uformować wałek o długości ok. 30- 35 cm tak, aby pośrodku był grubszy, a końce były cienkie. Z wałka uformować precla, krzyżując końce dwukrotnie (jak na zdjęciach poniżej). Precle układać na lekko posypanej mąką desce. Pozostawić na 15 minut (lub włożyć od razu do lodówki, jeśli mają być pieczone rano, patrz wstęp).
- Następnie deskę z preclami włożyć na 1 godzinę do lodówki. Precli nie przykrywać niczym.
- Zagotować litr wody. Następnie dodać powoli 3 łyżki sody, bo będzie się pienić. Zmniejszyć moc palnika na mniejszą, aby woda tylko “mrugała”. Pojedynczo wkładać precle do gotującej się wody i zostawić je na 30 sekund. (Precle pływają w wodzie. Ja polewałam je jeszcze dodatkowo tą wodą przy pomocy łyżki).
- Wyciągać łyżką cedzakową, odsączyć z wody i układać na blasze do pieczenia wysmarowanej porządnie olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia. (Uważam, że najlepszy jest papier do pieczenia, bo do blachy niektóre precle mimo tłuszczu się przyklejają).
- Od razu precle posypać solą i naciąć w miejscu, gdzie jest najgrubiej ciasta. (Polecam żyletkę, ale może być też ostry nóż).
- Blachę z preclami włożyć do zimnego! piekarnika. (U mnie wszystkie precle nie zmieściły się na jednej blasze, więc resztę ułożyłam na drugiej. Drugą blachę piekłam już w nagrzanym piekarniku ;))
- Teraz nastawić temperaturę na 220°C (grzałka góra- dół) i piec ok. 18- 20 minut, aż precle będą miały kolor złotego brązu.
- Blachę z preclami wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.
Źródło: Przepis pochodzi ze strony: chefkoch.de
Całkowity czas przygotowania: |
||
Ilość sztuk: |
16 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | niski |