Sok z aronii

6 Komentarzy

sok z aronii

Zostałam obdarowana przez koleżankę paroma kilogramami aronii. Owoce odszypułkowałam, opłukałam i zamroziłam. Aronia powinna być zamrożona co najmniej na parę dni, aby po przetworzeniu nie była cierpka. Jest to duży plus, ponieważ jej przetworzenie możemy sobie spokojnie rozplanować.

Przygodę z aronią zaczęłam od przygotowania soku. Jest on bardzo zdrowy. Aronia zawiera bowiem dużą ilość witamin, składników mineralnych i antyutleniaczy. Ma działanie odżywcze i antytoksyczne, reguluje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych, poprawia koncentrację i pamięć. To tak w skrócie, bo zalet owoców aronii można by było jeszcze sporo wymieniać.

Zachęcam zatem wszystkich, mających dostęp do tego nietypowego owocu, do przygotowania soku lub innych przetworów z aronii.

Składniki:

  • 1kg odszypułkowanych i przemrożonych owoców aronii
  • 500g cukru
  • 500ml wody
  • 1 laska wanilii

Sposób przygotowania:

  1. Zamrożoną aronię przełożyć do garnka i zasypać cukrem. Pozostawić na parę godzin (lub cały dzień) do odmrożenia.
  2. Następnie laskę wanilii przekroić wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Do garnka z aronią dodać laskę wanilii z ziarenkami i wodę. Całość zagotować. Gotować na małym ogniu ok. 20- 30min. Garnek ściągnąć z pieca i pozostawić na parę godz., a najlepiej na całą noc, aby owoce puściły sok. (Maksymalnie można tak ugotowaną aronię przechować do 3 dni w lodówce).
  3. Następnie przelać sok przez sitko. Laskę wanilii wyrzucić. Pozostałe z odcedzenia owoce aronii rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków lub zmiksować blenderem. Wycisnąć sok ze zmiażdżonych owoców przez gazę.
  4. Cały sok zagotować i rozlać do przygotowanych słoików. Z podanego przepisu wychodzi ponad 1 litr gęstego soku. (U mnie wyszło lekko ponad 1,1 litra).
  5. Jeśli sok ma być przechowywany dłużej warto go zapasteryzować (tj. umieścić słoiki w garnku z wyłożoną na dnie ściereczką, nalać do 2/3 wysokości słoika wodę o temperaturze podobnej do temperatury soku i gotować ok. 15 min. od chwili zagotowania się wody).
  6. Przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Sok jest słodki i gęsty. Należy go pić po rozcieńczeniu z wodą.

Smacznego.

sok z aronii

Sok z aronii

Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Maciej · 6 lat temu
    Taaa.... na pewno pasteryzacja i 30min gotowanie nie pozbywa soku z ich najważniejszych składników - witamin. Może i smakuje dobrze, ale taki sok nie wiele posiada już zdrowotnych właściwości. Zdecydowanie polecam zrobić sok ze świeżych aronii, dosypać ksylitolu lub zmieszać z innymi owocami jak jeżyna lub morwa. Szkoda owoców na pasteryzację. To już lepiej zrobić nalewkę z aronii - wtedy można trzymać całą zimę - wystarczy dodać liście wiśni by zniwelować cierpki smak. Pozdrawiam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    leo · 6 lat temu
    Bez sensu ten przepis (piszę to jako inżynier technolog). Po co zasypywać owoce aronii cukrem na początku, a dopiero na końcu całego procesu rozgniatać owoce? To głupota - najpierw owoce aronii powinny być rozgniecione, potem zasypane cukrem i wymieszane, aby cukier wspomógł wyciągnąć cenne substancje z owoców. No i po co gotować 2 razy? strata energii, ale przede wszystkim większa strata to rozkład termiczny części cennych elementów jak witaminy (zwłaszcza C).
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Antoni · 10 lat temu
    Podoba mi się ten przepis. Rozsądnie dobrane proporcje aronia, cukier, woda. Ja zamiast wanilii zastosuję sok z cytryny /1cytr.na kg aronii.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Beata · 10 lat temu
    Witam!
    Czy w tym przepisie można by zastąpić laskę wanilii cukrem wanilinowym? Wanilia nie zawsze jest do zdobycia... a może źle szukam.Pozdrawiam, Beata
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 8 lat temu
      Tak, można. Możesz również pominąć wanilię.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Kraina Miodem Płynąc · 11 lat temu
    Moja mama od lat robi aroniowy sok z identycznego przepisu:) Słodki, z delikatną nutą wanilii, a do tego zdrowy!