Pozdrawiam
Tort smok czekoladowy
Czekoladowy smok to idealny tort na przyjęcie urodzinowe dla małego rycerza. Z pewnością solenizant będzie zachwycony. Tort został upieczony specjalnie na Światowy Dzień Pieczenia. Wymogiem tegorocznego projektu jest stworzenie wypieku bazującego na margarynie. Po długim namyśle zdecydowałam się skomponować ze sobą te przepisy, w których najchętniej wykorzystuję margarynę. W ten sposób powstał ten oto smok. Tort smok to tak jakby tort Sachera w wersji dziecięcej. Składa się on bowiem z dość ciężkiego ciasta czekoladowego, którego części posklejane są ze sobą konfiturą morelową. Całość została polana moją ulubioną polewą czekoladową, przygotowaną właśnie na margarynie. Jest ona dość gęsta (dzięki czemu dobrze utrzymuje się na cieście) i mocno błyszcząca. Do tego wszystkie elementy dekoracyjne są jadalne. W przeważającym stopniu zostały one zrobione z ciasta parzonego, które również bazuje na margarynie.
Tort jest niestety pracochłonny, jednak bardzo smaczny i na pewno sprawi radość Waszym pociechom.
Składniki:
Ciasto czekoladowe:
- 140 g margaryny
- 190 g cukru
- 180 g czekolady gorzkiej
- 8 jajek (rozmiar M)
- 160 g mąki pszennej
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- 10 g kakao
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Polewa czekoladowa:
- 150 g margaryny
- 75 g kakao
- 180 g cukru pudru
- 4 łyżki mleka
Ciasto parzone:
- 65 ml mleka
- 60 ml wody
- 50 g margaryny
- 100 g mąki pszennej
- 2 jajka
- szczypta soli
Dodatkowo:
- parę łyżek konfitury morelowej lub brzoskwiniowej
- ok. 300 g kremu czekoladowo- orzechowego
- ok. 50 g masy marcepanowej do dekoracji
- kakao
- migdały w słupkach
- 4 patyczki do szaszłyków
Sposób przygotowania:
- Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz.
- Przygotować ciasto czekoladowe. Czekoladę połamać na kawałki i razem z masłem (lub margaryną) roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić do ostygnięcia.
- W tym czasie wymieszać mąkę ze skrobią, kakao i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
- Oddzielić białka o żółtek.
- Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo połowę cukru. Odstawić na bok.
- Żółtka utrzeć z drugą połową cukru na jasną, kremową masę, miksując mikserem na najwyższych obrotach. Zmniejszyć obroty miksera na średnie i wlewać chłodną, ale płynną czekoladę z masłem, miksując do połączenia.
- Wmieszać delikatnie szpatułką ubite białka. (Dodają pianę w 3 porcjach).
- Do masy czekoladowej przesiać wymieszaną mąkę z kakao, skrobią i proszkiem do pieczenia i wmieszać delikatnie szpatułką do połączenia.
- Ciasto przełożyć do formy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut do suchego patyczka, w temperaturze 175°C, grzałka góra- dół. Po upieczeniu pozostawić ciasto na 10 minut w formie, następnie oddzielić nożem od formy, ściągnąć obręcz tortownicy i odwrócić ciasto na kratkę kuchenną lub na blat wyłożony papierem do pieczenia do góry dnem. (Ciasto wyrasta do góry. Tym sposobem otrzymamy płaskie ciasto).
- W cieście obciąć brzeg o szerokości ok. 3- 3,5 cm.
- Wyciągnąć koło ze środka i przeciąć je po średnicy.
- Połówki położyć koło siebie, średnicą w dół.
- Konfiturę podgrzać i posmarować nią połówki ciasta, sklejając je ze sobą.
- Brzeg przeciąć jak na poniższych zdjęciach. W ten sposób otrzymamy głowę i szyję smoka.
- Z pozostałej części należy odciąć nieduży kawałek, równy szerokości głowy. Obcięty kawałek umieścić na głowie, wypukłą stroną do przodu.
- Cześć, która pozostała to będzie ogon.
- Z niego należy odciąć jeszcze raz mały kawałek, który jest potrzebny do zrobienia łap.
- Kawałek przeciąć tak, aby jedna część była troszkę większa od drugiej.
- Kawałki obrócić i przyłożyć do tułowia smoka.
- Następnie zaokrąglić je nożem.
- Wszystkie części posklejać ze sobą za pomocą konfitury.
- Krem czekoladowo- orzechowy podgrzać w garnku i lekko ciepły rozsmarować na cieście. Tort wstawić do lodówki, a w międzyczasie przygotować polewę.
- Przygotować polewę czekoladową. Margarynę roztopić. Do roztopionego tłuszczu dodać kakao, cukier puder i mleko. Dobrze wymieszać i nie gotować.
- Polać ciasto polewą czekoladową. (Najlepiej polewać ciasto z góry tak, aby pokryła ona górę ciasta i spływała na boki. Przy bokach można pomóc sobie dodatkowo łyżeczką. Jeśli polewa zacznie gęstnieć, można ją chwilkę podgrzać). Ciasto wstawić do lodówki, na czas przygotowania dekoracji.
- Mleko, wodę, sól i margarynę zagotować. Dodać na raz mąkę i szybko wymieszać, aby powstała jednolita masa. Gotować dalej energicznie mieszając, aż ciasto będzie ładnie odchodzić od garnka. (Mieszam łyżką drewnianą).
- Ciasto przełożyć do miski. Od razu do ciepłego ciasta, miksując, dodawać po jednym jajku. Ciasto odstawić na 30 min.
- Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć patyczki do szaszłyków. (Patyczki trochę skróciłam, bo były za długie). Przy pomocy łyżeczki rozsmarować cienką warstwę ciasta parzonego między dwoma patyczkami. Patyczki należy również pokryć ciastem. Piec w nagrzanym piekarniku do zarumienienia w temperaturze 200°C. Pozostawić do ostygnięcia.
- Ciasto parzone przełożyć do woreczka do mrożenia, odciąć jedną końcówkę i wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia małe ok. 1cm sopelki. Dwa można zrobić troszkę większe na rogi. Piec w nagrzanym piekarniku do zarumienienia w temperaturze 200°C. Pozostawić do ostygnięcia.
- Skrzydła wbić w grzbiet smoka. Kolce i rogi lekko wcisnąć w polewę. Oczy, nos, buzię, ogień i plamki przygotować z masy marcepanowej, którą można zagnieść z kakao lub zabarwić barwnikiem spożywczym. Dekoracje z marcepanu delikatnie przyłożyć do polewy. (Ognień zrobiłam z masy cukrowej, ale można również użyć masa marcepanowej). Pazury to migdały w słupkach.
- Tort przechowywać w lodówce.
Smacznego.