Ciasto Balladyna
Pyszne ciasto warstwowe na cienkim, kakaowym biszkopcie, przełożonym lekką masą serową, masą krówkową otoczoną herbatnikami i grubą warstwą galaretki z malinami. Bardzo smaczne ciasto, bogate smakowo, dość lekkie i nie przesłodzone. Polecam na święta i inne uroczystości.
To samo ciasto w wersji bez pieczenia znajdziesz tutaj: "Ciasto Balladyna bez pieczenia".
Składniki na formę o wymiarach ok. 35x 24 cm:
Biszkopt ciemny:
- 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 150 g cukru
- 20 g kakao
- 60 g mąki pszennej
- 80 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 2 łyżki wody
Poncz:
- ok. 100 ml zaparzonej kawy*
Masa serowa:
- 750 g twarogu z wiaderka lub Quark (20%)
- 70 g cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- skórka starta z ½ pomarańczy, opcjonalnie
- 4 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (ok. 8 g)
- 4 łyżki zimnej wody
- 400 g słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
Galaretka:
- 2 opakowania galaretki malinowej
- ok. 400 g malin, świeżych lub mrożonych
- 700 ml gorącej wody
Dodatkowo:
- 1 puszka masy krówkowej lub puszka słodkiego mleka skondensowanego (ok. 400g)
- ok. 300- 400 g herbatników
Sposób przygotowania:
- Jeśli mamy puszkę słodzonego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małej mocy palnika przez 3 godziny. Puszka musi być cała pokryta wodą. W razie potrzeby należy dolać wodę podczas gotowania. Następnie wyciągnąć puszkę z wody i pozostawić do ostygnięcia. (Jeśli korzystamy z gotowej masy krówkowej to przechodzimy od razu do punktu 2).
- Dno formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawić na bok.
- Przygotować biszkopt: Mąkę wymieszać ze skrobią i kakao w misce, a następnie przesiać przez sitko. Odstawić na bok.
- Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku, a następnie 2 łyżki wody. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką, tylko do połączenia się składników.
- Ciasto przełożyć do przygotowanej formy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Ciasto wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Chłodny biszkopt przeciąć na pół tak, aby powstały dwa blaty.
- Przygotować kawę na poncz. Ostudzić.
- Przygotować masę serową: Żelatynę przełożyć do garnka, dodać 4 łyżki zimnej wody i wymieszać. Pozostawić do napęcznienia na 5- 10 minut.
- W międzyczasie do miski przełożyć ser, cukier, cukier waniliowy i startą skórkę z połowy pomarańczy. Wymieszać trzepaczką (lub chwilę zmiksować) na gładką masę.
- Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw 3 łyżki masy serowej i dokładnie wymieszać, a następnie połączyć z resztą masy serowej.
- Osobno ubić śmietankę na sztywno. Wmieszać delikatnie do masy serowej.
- Jeden blat biszkoptu** włożyć do formy i nasączyć połową ponczu. Wyłożyć połowę masy serowej. Rozłożyć herbatniki. Masę krówkową dobrze wymieszać, aby zrobiła się miękka, łatwiejsza do rozsmarowania. Na herbatnikach rozsmarować masę krówkową i przykryć kolejną warstwą herbatników. Wyłożyć resztę masy serowej i przykryć drugim blatem biszkoptowym. Biszkopt nasączyć resztą ponczu. Ciasto wstawić do lodówki.
- W tym czasie przygotować galaretkę: Przygotować dwie galaretki według przepisu na opakowaniu, ale łącznie w 700 ml wrzątku. Jeśli maliny są mrożone, można dodać je do ciepłej galaretki, dzięki temu szybko się schłodzi. Wstawić do lodówki (zaglądając często), a gdy będzie lekko tężejąca, wylać ją na ciasto. (Jeśli maliny są świeże to rozłożyć je na cieście i zalać tężejącą galaretką).
- Ciasto wstawić na noc do lodówki.
Uwagi:
*Kawa może być dowolna: z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów.
**Na dół formy daję odwrócony, górny blat. Dolny blat, odwrócony układam na górze, aby ciasto było równe i nie miało tej przypieczonej warstwy, która mogłaby odchodzić później z galaretką.
Biszkopt z 4 jaj jest cienki, ale da się go przeciąć na dwa blaty. Wyższy biszkopt (np. z 6 jaj) spowoduje, że ciasto będzie za wysokie i nie zmieści się już galaretka w formie. (Brzeg mojej formy ma 6 cm. Próbowałam i naprawdę polecam niski biszkopt. Ciasto jest też wtedy smaczniejsze).
Całkowity czas przygotowania: |
||
Liczba porcji: |
ok. 24 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | wysoki |