Fioletowy tort ombre na biszkopcie, przełożony lekkim kremem z serka kremowego z borówkami amerykańskimi. Z wierzchu obłożony jest kremem maślanym na bazie bezy szwajcarskiej. Elegancki, nieskomplikowany i smaczny tort.
Tort możecie zrobić w dowolnym kolorze według gustu. W kremie serowym możecie pominąć owoce lub użyć również innych, niedużych lub kawałków owoców.
Składniki:
Biszkopt (składniki na 4 blaty):
6 jajek
240 g cukru
140 g mąki pszennej
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (każde po ok. 37 g) lub 74 g skrobi ziemniaczanej
barwnik spożywczy w żelu/ paście, fioletowy
Poncz:
sok wyciśnięty z ½ cytryny
ok. ⅓ szklanki wody
Krem serowy:
400 g serka kremowego typu Philadelphia (temperatura pokojowa)
80 g masła (temperatura pokojowa)
160 g cukru pudru
ok. 200 g borówki amerykańskiej
Masa maślana na bezie szwajcarskiej:
4 białka (temperatura pokojowa)
300 g masła, pokrojonego na kawałki (temperatura pokojowa)
½ łyżeczki soku z cytryny
szczypta soli
200 g cukru
barwnik spożywczy w żelu/ paście, fioletowy
Sposób przygotowania:
Przygotować 2 blaty biszkoptowe. 70 g mąki pszennej wymieszać z budyniem w proszku z jednego opakowania (lub z 37 g skrobi ziemniaczanej). Odstawić na bok.
Z 3 jajek oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo 120 g cukru. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mąkę (z budyniem w proszku lub skrobią) dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników.
Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Połowę ciasta przełożyć do jednej tortownicy.
Do drugiej połowy ciasta dodać trochę barwnika i delikatnie wymieszać, aż powstanie jednolita masa. Ciasto przełożyć do drugiej tortownicy.
Piec dwa blaty jednocześnie w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt oddzielić nożem od formy, odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaską powierzchnię. (Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do blatu). Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
W ten sam sposób upiec dwa pozostałe blaty, dodając do każdego odpowiednio więcej barwnika. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia. (Gdy wszystkie biszkopty ostygną można delikatnie nożem ściągnąć przypieczoną z góry warstwę ciasta, aby otrzymać ładne, kolorowe blaty bez tej przypieczonej “skórki”. Nie jest to jednak konieczne).
Przygotować krem serowy. W misce utrzeć miękkie masło z cukrem pudrem na kremową masę. Dalej miksując, dodawać serek kremowy.
Przygotować poncz. Sok z cytryny wymieszać z chłodną wodą.
Borówki umyć, osuszyć. Kilka odłożyć do dekoracji.
Najbardziej fioletowy blat biszkoptowy ułożyć na paterze. Nasączyć częścią ponczu. Wyłożyć ⅓ kremu serowego. W krem wcisnąć ⅓ borówek.
Przykryć kolejnym blatem. Nasączyć częścią ponczu. Wyłożyć połowę pozostałego kremu serowego. W krem wcisnąć połowę pozostałych borówek. Przykryć najjaśniejszym blatem fioletowym. Nasączyć częścią ponczu. Wyłożyć resztę kremu i wcisnąć resztę borówek. Przykryć jasnym biszkoptem i nasączyć resztą ponczu. Tort wstawić do lodówki.
Przygotować masę maślaną na bezie szwajcarskiej. Białka przełożyć do miski szklanej lub metalowej. Dodać cukier, sok z cytryny i szczyptę soli. Podgrzewać w kąpieli wodnej, ciągle mieszając trzepaczką, aż masa osiągnie temperaturę 60°C. (Jeśli nie macie termometru cukierniczego, należy całość podgrzać, aż masa będzie ciepła i cały cukier się rozpuści. Można to sprawdzić, rozcierając białka między palcami. Białka nie mogą się zagotować, nie mogą się ściąć). Ściągnąć miskę z pieca, białka przelać do misy miksera i ubijać (końcówką do ubijania), aż masa i miska całkowicie ostygnie. (Trwa to ok. 10 minut). Masa powinna być sztywna i lśniąca. Następnie zmienić końcówkę na końcówkę do ucierania i dalej miksując na średnich obrotach, dodawać po kawałku miękkiego masła. Masa może się chwilowo zwarzyć. (Tak ma być. Wszystko przebiega prawidłowo). Należy dalej miksować, aż dodamy całe masło, a masa zrobi się gęsta i jednolita.
Masą posmarować górę tortu i ⅓ boku od góry. Resztę masy podzielić na pół i zabarwić barwnikiem na jasny i ciemnofioletowy kolor. Jasnofioletową masą posmarować środek boków, a ciemną masą dół. Boki wygładzić długą łopatką lub nożem. (Górę tortu z jednej strony pozostawiłam jasną, a na drugiem rozsmarowałam trochę jasnej i ciemnofioletowej masy). Z pozostałej masy zrobić różyczki i udekorować odłożonymi borówkami.
Tort wstawić do lodówki, co najmniej do czasu stwardnienia masy.
Uwagi:
Tort można przygotować dzień wcześniej. Blaty biszkoptowe upiekłam dwa dni wcześniej, ułożyłam je jeden na drugim i owinęłam całość szczelnie w folię spożywczą, aby nie obsychały. Następnego dnia złożyłam i udekorowałam tort.
Przed podaniem najlepiej wyciągnąć tort wcześniej z lodówki, aby ocieplił się do temperatury pokojowej, wtedy masa maślana będzie smaczniejsza.
Dzień dobry piękny torcik jak wszystkie zresztą, są pyszne już kilka zrobiłam teraz czas na kolejny :) Czy masę maślana można zastąpić ta maślana z mlekiem skondensowanym ?
Możesz zastąpić mascarpone. Mascarpone musi mieć temperaturę pokojową. Wyciagnij go co najmniej tak z 6 godzin wcześniej. Masło i cukrem pudrem utrzyj na jasną, kremową masę. Następnie dodawaj mascarpone miksując tylko do uzyskania głaskiej konsystencji. Nie za długo miskuj ser, aby się masa nie zwarzyła.
Nie robiłam jeszcze nigdy ozdób z masy do tortu - czy te różyczki na boku tortu robi się na blacie i potem dopiero 'przykleja' do tortu, czy bezpośrednio na torcie? I czy trzymają się bez problemu, czy trzeba je jakoś lepiej umocować (wykałaczką?)? :)
Mam pytanie czy zamiast masy maślanej mogę ubić śmietanę 36 z mascarpone i zabarwić barwnikiem,czy raczej musi być to masa maślana? Chciałabym zrobić tort na urodziny córki,a niesty nikt u nas nie przepada za masą maślaną