Ucierane ciasto z jabłkami i orzechami zwane wiewiórką. Jest proste, smaczne i wilgotne, dzięki dużej ilości jabłek. Zachowuje długo świeżość. Udekorowałam je cienką warstwą bitej śmietany i prażonymi wiórkami kokosowymi.
Wersję bezglutenową ciasta podałam w uwagach pod przepisem.
Składniki:
Ciasto:
300 g mąki pszennej* (= 2 szklanki)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
4 jabłka (ok. 800 g)
125 ml oleju rzepakowego (= ½ szklanki)
4 jajka (rozmiar M)
200 g cukru (= 1 szklanka)
ca. 100 g orzechów włoskich (= 1 szklanka) lub ½ szklanki orzechów i ½ szklanki rodzynek
skórka starta z jednej cytryny (opcjonalnie)
sok wyciśnięty z ½ cytryny (opcjonalnie)
Do dekoracji:
100 g słodkiej śmietany 30- 36%
1 łyżka cukru pudru
30 g wiórków kokosowych
Sposób przygotowania:
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Orzechy posiekać.
Jabłka umyć, osuszyć, obrać, przekroić na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w nie za małą kostkę. Dodać rodzynki, orzechy, skórkę startą z cytryny i sok z połowy cytryny. Wymieszać i odstawić na bok.
W miseczce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i cynamonem. Odstawić na bok.
Jajka i cukier ubić na jasną, puszystą masę. (Ubijać 5 minut mikserem na najwyższych obrotach). Dalej ubijając, wlewać cienkim strumieniem olej. Następnie zmniejszyć obroty miksera na średnie i dodać stopniowo mąkę. Miksować tylko do momentu połączenia się składników.
Do ciasta wmieszać szpatułką jabłka z orzechami i rodzynkami.
Ciasto wyłożyć do przygotowanej formy.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować dekorację: Wiórki kokosowe uprażyć na suchej patelni na złoty kolor. Pozostawić do ostygnięcia. Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Bitą śmietanę wyłożyć na chłodne ciasto. Posypać wiórkami kokosowymi.
Uwagi:
1 szklanka= 250 ml
Wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
Ciasto dużo wcześniej przed końcem pieczenia jest ładnie zarumienione, ale w środku może być surowe, bo jest wysokie. Należy koniecznie piec do suchego patyczka.
* W wersji bezglutenowej zamiast mąki pszennej użyłam 220 g mąki jaglanej i 80 g skrobi ziemniaczanej. Ciasto bezglutenowe piekłam 65 minut.
Ciasto bardzo smaczne ale nie chciało się dopiec. Na początku jak wyjęłam z piekarnika i przekroiłam było dosłownie galaretą w środku. Włożyłam jeszcze na 30min. Polecam dać mniej jabłek bo puszczają soki i ciężko przez to je dopiec :) ps nie ukrywam, że mam słaby piekarnik :)