Lekki, orzeźwiający sernik dwuwarstwowy na zimno o smaku cytrynowym. Sernik przygotowany jest z twarogu, galaretek i bitej śmietany.
Składniki:
150 g herbatników (w wersji bezglutenowej: herbatników bezglutenowych)
150 g białej czekolady
2 opakowania galaretki cytrynowej
2 opakowania galaretki agrestowej
100 g cukru
2 limonki
800 g twarogu z wiaderka lub quarku
250 g słodkiej śmietany 30- 36%
Sposób przygotowania:
1 galaretkę agrestową przygotować według przepisu na opakowaniu. Chłodną galaretkę wylać do płaskiego naczynia np. na duży, płaski talerz i wstawić do lodówki, żeby stężała.
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
Białą czekoladę połamać na kawałki i roztopić w kąpieli wodnej.
Herbatniki rozkruszyć na bardzo drobno. (Najłatwiej zmiksować je w malakserze lub blenderem na piasek. Można również włożyć je do woreczka do mrożenia i przy pomocy wałka rozkruszyć). Herbatniki wymieszać z białą czekoladą i ugnieść na dnie tortownicy. Wstawić do lodówki na ok. 30 minut.
1 galaretkę agrestową i 1 galaretkę cytrynową rozpuścić (każdą z osobna) w 100 ml gorącej wody. Pozostawić do ostygnięcia.
Wycisnąć sok z jednej limonki.
Twaróg zmiksować dokładnie z cukrem. Twaróg podzielić na pół. Jedną połowę wymieszać trzepaczką z rozpuszczoną galaretkę agrestową, a drugą połowę z galaretką cytrynową. Do warstwy cytrynowej wmieszać 3 łyżki soku z limonki.
Słodką śmietanę ubić na sztywno. Po połowie śmietany wmieszać do obu mas.
Wyłożyć do tortownicy najpierw żółtą warstwę, a następnie delikatnie zieloną. Wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.
Z galaretki zielonej na talerzu wyciąć dowolne kształty np. foremką do ciasteczek. Ułożyć na wierzchu stężałego ciasta.
Pozostałą galaretkę cytrynową przygotować według przepisu na opakowaniu i jak zacznie tężeć wyłożyć ją na górę ciasta. Ciasto wstawić do lodówki, aby galaretka stężała.
Sernik przyozdobić plastrami z drugiej limonki.
Źródło: Zmodyfikowany przepis na podstawie przepisu z gazety "Tina. Sonderheft. Backen".
Bardzo dobre ciasto, lekkie, orzeźwiające. Jedynie wprowadziłabym zmianę w białej czekoladzie, bo wystarczy dużo mniej do połączenia ciastek (może też zależy od ciastek). I jak używamy galaretek, które mają być przestudzone lub tężejące to powinno być to na początku przepisu. Dla początkujących się przyda taka informacja.
Ciasto bardzo dobre. Takie świeże. Następnym razem dodam jeszcze liść mięty do dekoracji. Szkoda tylko że zdjęcia nie zdążyłam zrobić 🙂. Tak szybko został zjedzony 😀
Zaglądam na Pani strone juz od dawna i wyprobowalam juz kilka przepisow... kazdy przepis jest w prosty i logiczny sposob opisany..
Zrobilam wczoraj ten sernik wyszedl wysmielicie .. Pozdrawiam
rzeczywiście spód jest twardy, gdy ciastka połączy się z czekoladą, ale mi akurat to połączenie pasuje i smakuje.
Zrobiłam sernik na swoje urodziny i wyszedł przepysznie. Gorąco polecam :)
Mam malutkie pytanko,jesli chodzi o spod serniczka.Robilam go juz raz ,jest przepyszny i wlasnie mam na niego smaka...problem w tym ,ze poprzednim razem spod wyszedl mi okrooopnie twardy nie dalo sie go wogole pokroic i w dodatku odchodzil od reszty.Czy ma Pani jakis inny sprawdzony sposob na spod z kruszonych cherbatnikow?Pozdrawiam:-)
Spróbuj ten: [url="https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasta/213-arbuzowy-sernik-na-zimno"]Arbuzowy sernik na zimno[/url] lub [url="https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasta/398-sernik-nowojorski"]sernik nowojorski[/url]