Słynne ciasto Marysieńka siostry Anastazji. To przekładaniec z kakaowego ciasta biszkoptowego i orzechowej bezy, przełożony masą budyniową. Bardzo lubię ciasta siostry. Są to w większości ciasta tortowe nadające się szczególnie na imprezy. Takie też jest ciasto Marysieńka. Jest podzielne i konkretne. Najsmaczniejsza dla mnie jest beza orzechowa. To ona nadaje mu niepowtarzalny charakter. Oryginalny przepis pochodzi z książki „103 ciasta siostry Anastazji”. Poniżej podaję wersję przeze mnie zmodyfikowaną.
Składniki:
Biszkopt:
6 jajek
lekko ponad ½ szklanki mąki pszennej
1 kopiata łyżka kakao (po połączeniu kakao i mąki pszennej powinniśmy otrzymać ¾ szklanki)
Przygotować biszkopt. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
W miseczce wymieszać obie mąki z kakao. (Dobrze jest przesiać przez sitko). Dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę.
Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24cm wysmarować masłem (lub margaryną) i posypać bułką tartą (lub dno formy wyłożyć papierem do pieczenia). Gotowe ciasto przełożyć do formy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Biszkopt po upieczeniu pozostawić do ostygnięcia, a następnie przeciąć na pół tak, aby powstały dwa blaty.
Przygotować bezę orzechową. Orzechy drobno posiekać. Wymieszać z mąką, skrobią i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
Białka ubić na sztywną pianę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier. Gdy beza będzie gęsta, lśniąca i sztywna wmieszać delikatnie szpatułką orzechy z mąką.
Bezę przełożyć do formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), aż ładnie się przyrumieni. Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować masę budyniową. 1 ½ szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem waniliowym i skrobią ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minuty), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń zdjąć z palnika i przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu (w ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo chłodny budyń.
Jeden blat biszkoptu włożyć do formy i nasączyć połową zimnej kawy. Nałożyć połowę masy budyniowej. Przykryć bezą orzechową. Rozsmarować resztę masy budyniowej. Przykryć drugim blatem biszkoptu i nasączyć pozostałym ponczem.
Przygotować polewę czekoladową. Czekolady połamać na kawałki. Przełożyć do garnka, dodać masło i śmietanę. Podgrzewać na małej mocy palnika, ciągle mieszając, aż powstanie jednolita masa. Gotową polewę wylać na górę ciasta. Można udekorować posiekanymi orzechami.
Ciasto wstawić do lodówki.
Uwagi:
1 szklanka= 250ml
*Użyłam 200g orzechów włoskich i 50g laskowych.
** Kawa może być z ekspresu, rozpuszczalna lub sypana, przecedzona przez sitko.
Dzień dobry :) Co zrobić aby biszkopt wyszedł na tyle wysoki i puszysty żeby można było go przeciąć. Kiedyś próbowałam i biszkopt był zbyt niski i zbity. Coś zrobiłam źle, tylko co?
Dzień dobry,
Chciałabym zapytać, czy beza powinna wyjść chrupka?Z rozpędu zapomniała i orzechy wmiksowałam do białek :( Wiem, że powinna być delikatnie szpatułką. Uratuje się , czy muszę od nowa przygotować beze?
Pozdrawiam serdecznie
p.s. przepisy uwielbiam , wszystkie :)
Witam serdecznie.
Czy mozna czyms zastapic kawe (w ponczu) albo czy bedzie bardzo suchy biszkopt jak ja pomine? Zadne z nas nie lubi kawy ani produktow kawowych. Wiekszosc ponczow o ktorych czytalam jest na bazie alkoholi i tego tez chcialabym uniknac.
Mam dość nietypowe pytanie... Pisze Pani żeby użyć formy 24x35 cm. Jak mierzyć formę do pieczenie żeby nie przekłamać wyniku? Mierzyć dno formy czy górne krawędzie?