Chałka bezglutenowa
Jak trudno zrobić bezglutenowe ciasto drożdżowe, wie tylko ten kto próbował. Pomimo tego, że można zrobić pyszne, bezglutenowe ciasta np. biszkoptowe, czekoladowe, orzechowe, które są tak samo smaczne, jak klasyczne wypieki to przygotowanie dobrego, bezglutenowego ciasta drożdżowego jest nie lada wyzwaniem. W cieście drożdżowym gluten odgrywa ważną rolę. Cóż, na diecie bezglutenowej trzeba sobie jakoś bez niego radzić ;).
W magazynie, który otrzymuję od DZG (Deutsche Zöliakie-Gesellschaft) znalazłam przepis właśnie na słodką chałkę. Piekłam ją już kilkakrotnie i moja bezglutenowa córcia zjada sama połowę świeżej. Je ją albo samą, albo z masłem i dżemem truskawkowym. Testowałam przepis na dwóch mąkach firmy Schär: Mehl- Farine i Mix C Kuchen& Kekse. Na zdjęciach jest chałka upieczona na mące Farine. Jest bardziej zwarta i trzyma kształt. Łucja woli tą, bo ładnie wygląda. Na mixie C ciasto się bardziej rozjeżdża na boki, ale miąższ jest bardziej porowaty, puszystszy. Popróbujcie z różnymi mąkami. Chałka jest dobra w dzień pieczenia. Na drugi dzień robi się sucha, nawet szczelnie zapakowana.
Do ciasta należy dodać łuski nasion babki jajowatej (Flohsamenschalen). Dobrze, jeśli je macie. Wpływają one bowiem korzystnie na strukturę ciasta i łączą składniki, ale również bez nich możecie upiec tę chałkę.
Nie piekłam jeszcze bezglutenowego ciasta drożdżowego na mąkach bezglutenowych (tj.: ryżowa, kukurydziana, jaglana, kasztanowa, sojowa, gryczana itd.), nie gotowych miksach. Gdyby ktoś miał sprawdzony przepis i chciał się podzielić to chętnie skorzystam.
Składniki na ok. 12 kawałków:
Ciasto drożdżowe:
- 450g mieszanki mąki bezglutenowej, jasnej (np. firmy Schär: Mehl- Farine, Mix C)
- 1 łyżeczka zmielonych łusek nasion babki jajowatej (Flohsamenschalen, gemahlen)
- 275ml mleka
- 70g cukru
- 1 jajko (rozmiar M)
- 42g świeżych drożdży
- szczypta soli
- 70g masła (lub margaryny)
Dodatkowo:
- 1 żółtko
- gruby cukier do posypania
Sposób przygotowania:
- Mąkę przesiać do miski i wymieszać ze zmielonymi łuskami nasion. 50g odłożyć na bok, będzie potrzebne później do podsypywania.
- Przygotować zaczyn: Lekko ciepłe mleko wymieszać z rozkruszonymi drożdżami, łyżeczką cukru i ok. 7 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 10- 15 minut w ciepłe miejsce, aż wyrośnie.
- Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, miękkie masło, szczyptę soli, jajko i wyrośnięty zaczyn. Zagnieść ciasto robotem kuchennym (używając haka do wyrabiania ciasta) lub mikserem ręcznym z mieszadłami. (Ciasto jest klejące. Nie nadaje się do wyrabiania ręką). Miskę przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 50 minut.
- Po wyrośnięciu, ciasto jeszcze raz chwilę zagnieść ręką i przełożyć na blat lekko posypany odłożoną mąką. Podzielić na 3 równe części i uformować z nich równe wałki.
- Wałki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i zapleść ostrożnie warkocz. (Niewykorzystaną mąkę można użyć do obsypania wałków z zewnątrz. Nie należy jej jednak zagniatać z ciastem, bo ciasto zrobi się bardziej suche. Ja wykorzystuję tylko trochę tej mąki). Chałkę posmarować żółtkiem i posypać grubym cukrem.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 200°C (grzałka góra- dół), aż chałka ładnie się zarumieni.
Uwagi:
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Mleko powinno być lekko ciepłe.
Źródło: Przepis pochodzi z magazynu "DZG Aktuell 03/2016"
Czas: |
Całkowity czas przygotowania:
|
|
Ilość porcji: |
ok. 12 |
|
Trudność: | średnie | |
Koszt: | średni |