Zwana w Niemczech pod nazwą „Gedeckter Apfelkuchen”. Klasyczna, jaką można znaleźć w cukierniach. Jest wysoka, pieczona w tortownicy, z dużą ilością nadzienia, przykryta również ciastem kruchym, najczęściej polukrowanym. W nadzieniu powinny być widoczne kawałki jabłek. W najsmaczniejszej według mnie wersji, jabłka posklejane są budyniem ugotowanym na soku jabłkowym.
Poniżej przedstawiam Wam moją wersję tego ciasta. Postarałam się odzwierciedlić smak najlepszej szarlotki jaką jadłam w niemieckiej kawiarni. Szarlotka jest pyszna. Powinniście być z niej zadowoleni. Polecam do jej przygotowani użyć szarej renety.
Składniki:
Ciasto kruche:
300g mąki pszennej
150g masła
80g cukru
1 jajko
szczypta soli
Nadzienie:
1,5 kg jabłek (polecam szarą renetę)
4 łyżki soku z cytryny (potrzeba jest 1 cytryna)
70g rodzynek
1 łyżeczka cynamonu
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500ml mleka)
300ml soku jabłkowego
40g cukru
2 łyżki bułki tartej
Lukier:
pomarańcza
cukier puder
Sposób przygotowania:
Z mąki, zimnego masła pokrojonego na małe kawałki, cukru, jajka i szczypty soli zagnieść jednolite ciasto (ręką lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta). Z ciasta uformować kulę, lekko ją spłaszczyć i owinąć w folię spożywczą. Wstawić do lodówki na ok. 1- 2 godziny.
Ciasto wyciągnąć z lodówki. 1/3 część ciasta zagnieść ponownie i rozwałkować na papierze do pieczenia. Na cieście położyć zamkniętą obręcz tortownicy o średnicy 26cm i przy pomocy nożyka wyciąć koło. Pozostałe skrawki połączyć z resztą ciasta, a przygotowane koło wstawić do lodówki.
Resztę ciasta zagnieść i wykleić nim dno i boki tortownicy o średnicy 26cm wyłożonej papierem do pieczenia. (Boki formy wykleić wysoko, na ok. 4cm wysokości). Ciasto nakłuć widelcem i wstawić do lodówki.
Przygotować nadzienie. Jabłka umyć, osuszyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w niedużą kostkę. Skropić sokiem z cytryny. Dodać cynamon, rodzynki i wymieszać. Odstawić na bok.
Trochę soku jabłkowego wymieszać z budyniem w proszku. Resztę soku wlać do rondelka, dodać cukier i zagotować. Do gotującego się soku dodać rozmieszany budyń i szybko wymieszać. Gotować ok. 1 minuty, ciągle mieszając, aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu gorący wymieszać z jabłkami.
Ciasto wyklejone na dnie formy posypać bułką tartą. Wyłożyć chłodną masę jabłkową. Na jabłka położyć wcześniej wycięte koło z ciasta (układając je papierem do góry i następnie ściągając papier). Brzegi ciasta skleić. Ciasto nakłuć widelcem.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60- 70 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Ciasto powinno się zarumienić). Wyłączyć piekarnik i studzić ciasto przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Zimną szarlotkę wstawić na parę godzin lub całą noc do lodówki.
Przygotować lukier. Ponad pół szklanki cukru pudru wymieszać z taką ilością wyciśniętego soku z pomarańczy, aby powstał lejący, ale dość gęsty lukier. Przy pomocy pędzelka silikonowego rozprowadzić lukier na cieście. Pozostawić, aż zastygnie.
Zrobiłam ciasto według tego przepisu. Smak nadzienia super. Wszyscy się zajadali. Połowa ciasta zniknęła OD RAZU. Niestety nadzienie wyszło mi takie mało zwarte. Przy krojeniu rozpada się. Mam wrażenie, że jabłka puściły zbyt wiele soku. Zastanawiam się więc, czy następnym razem nie zetrzeć jabłek na tarce i odcisnąć soku. Następny raz będzie na pewno!
Czy całą tortownicę wyłożyć papierem czy tylko sam spód.
Na zdjęciach nie widzę papieru wystającego z tortownicy więc nie wiem jak prawidłowo to zrobić by było dobrze.
Kasiu, sam spód. Kładziemy papier na spód a następnie zaciskamy obręcz. Jak nie widzac ? :o Na zdjęciach etapowych widać wystający na zewnątrz papier ;)
Wczoraj pokusiłam się na zrobienie tej szarlotki wg powyższego przepisu. Jedyne z czego zrezygnowałam to lukier i uważam że dobrze bo byłaby wtedy przesłodzona. Cóż mogę powiedzieć nie jestem mistrzem wypieków ale wynik mych działań przeszedł najśmielsze oczekiwania. Szarlotka jest przepyszna. Po prostu bajka. Udała się mimo użycia najzwyklejszych jabłek. Tylko jedna uwaga. Na górny blat do przykrycia trzeba użyć troszkę więcej niż 1/3 ciasta aby bez problemu go wywalkowac. Dziękuję za wspaniały przepis.
Piękna :-) Mieszkam w Austrii, ale o szarlotce z lukrem nie słyszałam, może dlatego że dominuje tutaj Apfelstrudel. Na pewno przetestuję, pozdrawiam serdecznie