Kwaskowaty sernik z dodatkiem agrestu. Sernik zrobiłam w kolorze różowym. Masa serowa i piana bezowa zawdzięczają swój kolor budyniowi o różowej barwie. Oczywiście można pozostać przy białej wersji i dodać budyń waniliowy lub śmietankowy. Sernik jest mocno orzeźwiający. W smaku mocno dominuje kwaskowatość agrestu.
Składniki: Ciasto kruche:
100g masła
200g mąki pszennej
2 żółtka
1 łyżka gęstej, kwaśnej śmietany
szczypta soli
40g cukru pudru
Masa serowa:
500g twarogu z wiaderka lub quarku
120g cukru
2 jajka
½ opakowania budyniu bez cukru o różowej barwie (malinowy, truskawkowy, u mnie o smaku owoców leśnych. Opakowanie na 500ml mleka)
450g agrestu
Beza:
2 białka
50g cukru
1 łyżka budyniu w proszku (tego samego co w masie serowej)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto kruche. Mąkę wsypać do miski. Dodać pokrojone na małe kawałki zimne masło, żółtka, śmietanę, cukier puder i szczyptę soli. Zagnieść szybko na jednolitą masę (ręką lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta).
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto wykleić w tortownicy, łącznie z jej bokiem mniej więcej do połowy wysokości. Tortownicę z ciastem wstawić do lodówki.
Przygotować masę serową. Agrest umyć, osuszyć i poodcinać ogonki. Odstawić na bok.
Twaróg, cukier, jajka i budyń w proszku zmiksować przez chwilę na gładką masę, tylko do momentu połączenia się składników. Szpatułką lub łyżką drewnianą wmieszać agrest. Masę serową wylać do tortownicy.
Piec w nagrzanym piekarniku około 40 minut w temperaturze 180°C. Ok. 10 minut przed końcem pieczenia ubić białka na sztywną pianę. Dalej miksując dodawać stopniowo cukier. Ubijać do rozpuszczenia się cukru. Na końcu wmiksować łyżkę budyniu. Sernik wysunąć z piekarnika i rozłożyć pianę bezową. Piec dalej 10- 15 minut. Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika przez ok. 15 minut, a następnie studzić na blacie kuchennym. (Po ok. godzinie na pianie bezowej zaczną pojawiać się kropelki rosy). Zimny sernik wstawić na parę godzin lub najlepiej całą noc do lodówki.
Można użyć różnych owoców w zależności od sezonu np. kawałki jabłek, gruszek, brzoskwiń, maliny, truskawki, czereśnie, borówka amerykańska, porzeczki ...