Piętrowy tort komunijny z kielichem

12 Komentarzy

Dwupiętrowy tort komunijny

Piętrowy tort komunijny składający się z dużego tortu o średnicy 26cm i mniejszego o średnicy 20cm. Duży tort jest czekoladowy, przełożony masą budyniową z dodatkiem masy krówkowej i suszonych śliwek. Mniejszy tort to lekki, jasny tort biszkoptowy z kremem truskawkowym na bazie serka mascarpone i twarogu.

Dolny tort jest stabilny i można bez obaw ułożyć na nim bezpośrednio mniejszy tort biszkoptowy. Jednak ze względu na dość ciężki kielich, który znajduje się na samej górze postanowiłam cały tort wzmocnić słomkami, aby nie obniżył się pod ciężarem kielicha.

Pracę przy torcie najlepiej rozłożyć na kilka dni. Kielich należy przygotować kilka dni przed komunią, aby masa cukrowa, z której jest zrobiony dobrze wyschła. (Ciasta upiekłam w czwartek wieczorem, przełożyłam w piątek rano, a masą cukrową obłożyłam i udekorowałam w piątek wieczorem).

Składniki:
Ciasto czekoladowe:

  • 90g czekolady gorzkiej
  • 160ml mleka
  • 200g masła
  • 300g cukru
  • 3 jajka
  • 160ml jogurtu naturalnego
  • 300g mąki pszennej
  • 38g kakao
  • 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli

Biszkopt:

  • 3 jajka
  • 100g cukru
  • 50g mąki pszennej
  • 50g mąki ziemniaczanej

Krem truskawkowy:

  • 250g truskawek
  • 2,5 łyżeczki żelatyny w proszku
  • 150g serka mascarpone
  • 150g twarogu z wiaderka lub Quark
  • 150g słodkiej śmietany 30- 36%
  • 45g cukru

Masa budyniowa:

  • 4 żółtka
  • 500ml mleka
  • 200g cukru
  • 2 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej (40g)
  • 500g masła
  • 6 łyżek masy krówkowej (opcjonalnie)
  • 150g suszonych śliwek (opcjonalnie)

Dodatkowo:

  • 2x masa cukrowa według przepisu: „Biała masa cukrowa”
  • ok. 6 łyżek dżemu truskawkowego
  • podkładka tekturowa pod tort
  • grube słomki (rurki do napojów)
  • złoty barwnik spożywczy w żelu

Sposób przygotowania:

  1. Kilka dni przed komunią (u mnie 5) przygotować kielich. Przygotować masę cukrową według przepisu „Biała masa cukrowa” z połowy porcji. Uformować górę kielicha na wysokiej szklance/ literatce z zaokrąglonym dnem. (Należy nałożyć dość grubą warstwę masy, aby kielich był stabilny, ale z drugiej strony również nie przesadzać, aby masa mogła dobrze wyschnąć). Szklankę mocno natłuścić lub obłożyć np. kawałkiem folii spożywczej. Pozostawić na noc lub dłużej. Gdy masa z wierzchu obeschnie, ściągnąć delikatnie kielich na kratkę, aby masa od środka wyschła. Gdy masa będzie jeszcze nie całkiem twarda, przebić kielich wykałaczką.

etapowe 2

etapowe 3

etapowe 4

  1. Uformować nóżkę i podstawkę. (Formując podstawkę można wspomóc się spodem od kieliszka do wina. Spód kieliszka dobrze natłuścić masłem). W nóżkę wbić wykałaczkę i tak ją usztywnić, aby się nie ruszała np. wbijając ją w kawałek styropianu. (Przykładowo jak na zdjęciu). Pozostawić do wyschnięcia. Pozostałą masę zamknąć szczelnie np. w woreczku do mrożenia lub plastikowym pojemniku i włożyć do lodówki.

etapowe 1

  1. Gdy obie części stwardnieją, wyciągnąć wykałaczkę z góry kielicha i w to miejsce włożyć wykałaczkę z nóżką. Całość można usztywnić jeszcze lukrem przygotowanym z utartego białka z cukrem pudrem. (Jeśli dwie części dobrze się trzymają można to pominąć).

etapowe 5

  1. Z masy cukrowej wyciąć kółko o średnicy odpowiadającej średnicy wnętrza kielicha. Wycięte kółko z masy cukrowej dobrze jest usztywnić np. nakładając je na wycięte z podkładki tekturowej kółko o takiej samej wielkości. Pozostawić do zaschnięcia. Gotową hostię włożyć do kielicha. Kielich pomalować złotym barwnikiem przy pomocy pędzelka.
  2. Przygotować ciasto czekoladowe. Czekoladę posiekać i odstawić na bok. Mleko, masło, cukier i kakao podgrzać w garnku, mieszając, aż składniki się połączą i powstanie jednolita masa. (Nie gotować). Dodać posiekaną czekoladę i wymieszać, aby czekolada się rozpuściła. Pozostawić do ostygnięcia.
  3. W jednej misce rozkłócić jajka trzepaczką. Dodać jogurt i wymieszać. Dodać przestudzoną masę kakaową i wymieszać. (Masa może być jeszcze lekko ciepła).
  4. W drugiej misce wymieszać mąkę z proszkiem, sodą i szczyptą soli. Wsypać do pierwszej miski i wymieszać całość używając trzepaczki. Mieszać krótko, tylko do połączenia się składników.
  5. Ciasto podzielić na 3 części. Piec jedną część po drugiej w tortownicy o średnicy 26cm. (Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz). Piec ok. 15 min., do suchego patyczka, w temperaturze 180°C.
  6. Wszystkie blaty pozostawić do ostygnięcia.
  7. Przygotować biszkopt. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodać stopniowo cukier. Dalej miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. W miseczce wymieszać obie mąki. Dodawać do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników.
  8. Dno tortownicy o średnicy 20cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto wyłożyć do formy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30min. w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie przeciąć dwukrotnie tak, aby powstały 3 blaty.
  9. Przygotować krem truskawkowy. Truskawki umyć i odszypułkować. 150g zmiksować blenderem na puree. Resztę truskawek pokroić w kostkę. Odstawić na bok.
  10. Żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wodzie. Pozostawić na 5 min. do napęcznienia.
  11. Mascarpone, twaróg i cukier wymieszać. Gdy żelatyna napęcznieje, podgrzać mieszając, aż się rozpuści. Wymieszać najpierw ze zmiksowanymi truskawkami, a następnie wlać do serków i dokładnie wymieszać trzepaczką.
  12. Śmietanę ubić na sztywno i wmieszać na masy truskawkowo- serowej. Na końcu wmieszać pokrojone truskawki.
  13. Pierwszy blat biszkoptowy ułożyć na tekturowej podkładce (przyciętej do wielkości blatu biszkoptowego) i zacisnąć obręcz do tortu. Blat posmarować połową dżemu i rozłożyć połowę kremu truskawkowego. Przykryć drugim blatem, posmarować resztą dżemu i wyłożyć resztę kremu. Przykryć trzecim blatem. Ciasto wstawić do lodówki na co najmniej 3 godz, aby krem stężał.
  14. Przygotować masę budyniową. 1,5 szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami i mąką ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (około 1 min.), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać stopniowo masę krówkową, a następnie zimny budyń.
  15. Mniej niż połowę masy wymieszać z pokrojonymi na małe kawałki suszonymi śliwkami. Masą przełożyć czekoladowe blaty.
  16. Pozostałą masą posmarować bok i górę obu tortów. (Z łyżkę masy odstawić na bok).
  17. Przygotować 1,5 porcji masy cukrowej z przepisu: „Biała masa cukrowa”. Gotową masą obłożyć torty i  wstawić je do lodówki. (Jak obłożyć tort masą cukrową można przeczytać w przepisie o masie cukrowej). Cztery słomki przyciąć do wysokości większego tortu. Na torcie położyć dno mniejszej tortownicy (dla zobrazowania, jak będzie umiejscowiony mniejszy tort) i pod nim wbić cztery słomki mniej więcej w kształt kwadratu. (Słomki mają podtrzymywać górny tort). Odłożoną łyżką masy posmarować środek dolnego tortu i ułożyć mniejszy tort razem z tekturową podkładką.

etapowe 6etapowe 7

etapowe 8

etapowe 10

  1. Tort udekorować według uznania. W górny tort wbić 3 słomki przycięte do wysokości górnego tortu. (Na nich będzie postawiony kielich). Tort przechowywać w lodówce, a kielich np. na blacie kuchennym. Przed podaniem kielich postawić na torcie.

etapowe 9

Smacznego.

Dwupiętrowy tort komunijny

Dwupiętrowy tort komunijny

Dwupiętrowy tort komunijny

Dwupiętrowy tort komunijny

Dwupiętrowy tort komunijny

Dwupiętrowy tort komunijny

Kawałek górnego tortu:

Dwupiętrowy tort komunijny

You must login to post a comment.
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Ania · 3 lat temu
    Pani Joanno, poszukuje rady od doświadczonej osoby. W niedzielę mam Komunię i na tort na wierzch chciałam położyć masę z bitej śmietany i mascarpone. Niestety ma być straszny upał, a ja muszę ten tort przewieźć 30 min w samochodzie. Czy Pani zdaniem taka masa wytrzyma temperaturę 30st? Co zrobić żeby masa nie popłynęła? Serdecznie dziękuję za radę :)
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 3 lat temu
      Myślę, że da radę, ale włóż tort do kartonu, żeby ochronić go przed promieniami słonecznymi. W aucie włączcie klimatyzację i będzie dobrze. Nie trzeba siedzieć w zimnie, wystarczy klima na ok. 20 stopni ;)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    krokiecik 123 · 4 lat temu
    jakiej pojemności jest kielich?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Ela · 4 lat temu
    Czy gorzką czekoladę można zastąpić mleczną lub białą? Dziękuje Chodzi o dolny tort
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 4 lat temu
      Możesz spróbować z mleczną, ale nie wiem czy nie będzie za słodkie. Upiecz na próbę samo suche ciasto i zobaczysz, czy Ci takie pasuje.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Ola · 6 lat temu
    A moja gwiazda zazyczyla na Komunię tort 3pietrowy, wiec zrobiłam taki...
    Tzn. trzy torty upiekła moja Mama, ale gładzenie, nakładanie lukru i dekoracja były po mojej stronie ;)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Anna · 8 lat temu
    Droga Pani Joanno,chciałabym zapytać czy próbowała Pani kiedykolwiek nasączyć ponczem biszkopt ciasta truskawkowego? Na niedzielę mam przygotować tort tylko borowkowy na komunię_komunię_-masa wychodzi i jest świetna rowniez z tymi owocami,ale osoba dla której będę robić ten tort powiedziała że biszkopt powinien być nasaczony bo jest za suchy wg niej. Proszę mi doradzić bo nie mam doświadczenia czy w połączeniu z tą masą nasaczenie to nie zbytnia przesada? Pozdrawiam Panią serdecznie i z ogromnym podziwem obserwuję Pani wyczyny kulinarne,Anna
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 7 lat temu
      Anno, możesz biszkopt nasączyć. Ja tego nie zrobiłam z dwóch powodów. Po pierwsze tort musiał być stabilny, żeby utrzymać ten ciężki kielich, a po drugie masa jest wilgotna i dżem też nadaje wilgoci tak, że uznałam to za niekonieczne. Jeśli robisz zwykły tort to jak najbardziesz możesz zrobić do niego poncz.Powodzenia ;)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Agnieszka · 8 lat temu
    tort superowy. Mam pytanko. na ile porcji taki torcik wystarczy? pozdrawiam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Dorota · 9 lat temu
    Piekny, prawdziwy tort I Komunijny! Dzisiaj juz takiego niestety nikt juz nie robi! Kupowane jakies cuda, wianki....Piekny przyklad.
    Bardzo dobry strona z wypiekami, udaja sie przepisy i bardzo nam smakuja :-) pozdrawiam serdecznie z Hamburga
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    ciastkarka · 9 lat temu
    Jakie cudo.. Ma pani niesamowity talent ..!