Trójwymiarowy tort w kształcie rakiety kosmicznej. Tort składa się z 5 czekoladowych ciast upieczonych w tortownicy, odpowiednio przyciętych i przełożonych masą budyniową. Do utrzymania tylu ciast w pozycji pionowej potrzebna jest jakaś podkładka i drążek. Ja wykorzystałam do tego celu stojak na ręczniki papierowe. Cały tort pokryty jest masą cukrową.
Składniki na jedno ciasto czekoladowe: (Należy upiec 5 takich samych ciast)
70g masła
80g cukru
90g czekolady gorzkiej
4 jajka
15g cukru pudru
70g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: 60g uniwersalnej mąki bezglutenowej)
½ łyżeczki proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
3 żółtka
375g masła
375ml mleka
150g cukru
1,5 łyżeczki cukru waniliowego
1,5 kopiatej łyżki mąki ziemniaczanej (30g)
3 łyżki kremu orzechowo- czekoladowego typu nutella
Przygotować ciasto czekoladowe. Czekoladę połamać na kawałki i roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić do ostygnięcia (ale musi być jeszcze płynna).
Oddzielić białka od żółtek.
Miękkie masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując dodać stopniowo ostudzoną czekoladę. Nie przerywając miksowania dodawać po jednym żółtku.
Białka ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Białka wmieszać delikatnie do masy czekoladowej.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Wmieszać delikatnie do masy.
Spód tortownicy o średnicy 20cm wyłożyć papierem do pieczenia (tj. najpierw nałożyć papier na spód tortownicy i następnie zacisnąć obręcz). Ciasto przełożyć do formy.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40- 45 min. w temperaturze 180°C. (Ciasto sprawdzić patyczkiem). Ciasto oddzielić nożem od brzegu tortownicy, pozostawić do lekkiego ostygnięcia, a następnie odwrócić je do góry dnem, na blat wyłożony papierem do pieczenia. (W ten sposób otrzymamy płaskie ciasto. Jeśli ciasto podczas pieczenia lekko pęknie, wtedy również dobrze jest odwrócić je do góry dnem).
W ten sam sposób upiec pozostałe 4 ciasta.
Przygotować masę budyniową. Szklankę mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem waniliowym i mąką ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (około 1 min), aż budyń zgęstnieje. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo zimny budyń i krem orzechowo- czekoladowy.
Po kolei układać ciasta na drążku, odpowiednio je przycinając i przekładać masą budyniową. Odcięte resztki ciasta pokruszyć i zagnieść z częścią pozostałej masy budyniowej i kremem orzechowo- czekoladowym. (Część masy budyniowej odłożyć do pokrycia ciasta). Z części powstałej masy ciasteczkowej zrobić szpic rakiety, a z reszty dwa silniki napędowe. Całą rakietę posmarować pozostałą masą budyniową. Wstawić do lodówki.
Małą część masy cukrowej zagnieść z czerwonym barwnikiem spożywczym. Zrobić szpic rakiety, odkładając trochę masy do zrobienia okna. Resztą masy cukrowej pokryć resztę rakiety. Z odłożonej czerwonej masy zrobić ramę okna. W środku pomalować masę niebieskim barwnikiem. Białe części rakiety pomalować srebrnym barwnikiem, używając pędzelka. Srebrne perełki powciskać w masę. Czerwonym barwnikiem pomalować dół rakiety.
Do przełożenia możne być mascarpone+śmietanka, natomiast pod masę cukrową musi być krem na bazie masła, ganache lub chociażby krem orzechowo- czekoladowy typu Nutella.
Dziękuję za odpowiedź! Tak, wiem, bo masa cukrowa się rozpuszcza:) a czy klasyczny biszkopt lub biszkopt z olejem też spełni funkcje w takiej instalacji kosmicznej?:)