Tort Esterhazy

14 Komentarzy

Tort Esterhazy

Tort Esterhazy to jeden ze znanych węgierskich tortów. Popularny jest szczególnie na Węgrzech, w Austrii i Niemczech. Składa się z cienkim orzechowo- bezowych blatów przełożonych dość grubo waniliową masą maślaną. Całość pokryta jest lukrem i ozdobiona czekoladą. Czasami również kandyzowanymi owocami. Bok tortu obsypany jest migdałami lub krokantem.

Tort pomimo tylu warstw wcale nie jest wysoki. Mój miał niecałe 6cm wysokości. Jest mocno słodki (pomimo, że zredukowałam znacznie ilość cukru w masie), ale smaczny. Proponuję kroić cienkie kawałki. Obawiałam się, że lukier pokrywający tort spowoduje, że całość będzie bardzo słodka. Faktycznie tak jest, ale właśnie taki ma być tort Esterhazy. Dla mnie bardzo smaczny, jeśli zje się mały kawałek. Gościom smakował i już czekają na przepis ;)

Przepis Martiny Harrecker lekko przeze mnie zmodyfikowany.

Składniki:
Blaty bezowe:

  • 10 białek
  • szczypta soli
  • 300g cukru
  • 300g zmielonych orzechów laskowych

Masa maślana:

  • ½ laski wanilii
  • 20g skrobi ziemniaczanej
  • 200ml mleka
  • 2 żółtka
  • 200g słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
  • 100g cukru (oryginał podaje 145g)
  • 300g masła
  • 20ml wódki wiśniowej (w wersji dla dzieci można pominąć)

Lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru

Dodatkowo:

  • parę kostek czekolady gorzkiej lub mlecznej
  • ok. 100g migdałów w płatkach
  • cukier puder

Sposób przygotowania:

  1. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej ubijając dodawać stopniowo cukier. Gdy piana będzie lśniąca i sztywna wmieszać delikatnie zmielone orzechy. Masę podzielić na 6 części. (Najłatwiej zważyć całość i podzielić przez 6).
  2. Spód tortownicy o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia (tj. najpierw nałożyć papier na spód tortownicy i następnie zacisnąć obręcz. Wystający papier obciąć). W tortownicy rozłożyć pierwszą część masy bezowej. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 8 minut w temperaturze 200°C (termoobieg jest tutaj niewskazany), aż do zarumienienia się ciasta. W ten sam sposób upiec pozostałe blaty.
  3. Przygotować masę maślaną. Połowę laski wanilii przekroić wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Trochę mleka (ok. pół szklanki) wymieszać ze skrobią ziemniaczaną i żółtkami. Resztę mleka, śmietanę, cukier i ziarenka wanilii zagotować. Do gotującego się mleka dodać wymieszaną skrobię z żółtkami, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (około 1 min), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń przykryć folią spożywczą i pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo chłodny budyń. Na końcu dodać stopniowo alkohol.
  4. Blaty przełożyć masą. (Górnego blatu nie smarujemy).
  5. Przygotować lukier. 1 szklankę cukru pudru rozetrzeć z 2,5- 3 łyżkami wrzątku na gładką masę. Górę tortu posmarować lukrem. (Lukier powinien być na tyle gęsty, aby nie spływał z tortu, a jednocześnie dało się go łatwo rozprowadzić).
  6. W międzyczasie roztopić czekoladę w kąpieli wodnej. Czekoladę przełożyć do woreczka do mrożenia. Odciąć jeden koniec i na jeszcze miękkim lukrze zrobić paski z czekolady w odstępach ok. 2cm. Od razu wykałaczką zrobić prostopadłe paski przeciągając raz w jedną, raz w drugą stronę. (Można również zamiast pasków zrobić z czekolady spiralę i wykałaczką przeciągnąć od środka na zewnątrz tortu. Otrzymamy wówczas wzór pajęczyny. Całość musi przebiegać dość sprawnie, aby lukier nie zdążył zaschnąć).
  7. Migdały podprażyć na suchej patelni na lekko złoty kolor. Pozostawić do ostygnięcia.
  8. Trochę cukru pudru (ok. pół szklanki lub trochę więcej) rozetrzeć z małą ilością wrzątku. Lukrem posmarować bok tortu i obsypać prażonymi płatkami migdałowymi.
  9. Tort wstawić na co najmniej 12 godz. do lodówki.

Smacznego.

zegarek

Czas przygotowania:

ok. 1 godz.
zegarek3

Czas pieczenia:

ok. 1 godz.
porcje

Liczba porcji:

ok. 16- 20
trudnosc Trudność: średnie
koszt Koszt: wysoki

Tort Esterhazy

Tort Esterhazy

Tort Esterhazy

Tort Esterhazy

Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Marcin · 10 lat temu
    czy mogę prosić o wskazówki jak upiec bezę? W dwóch wersjach (z zmielonymi orzechami i bez) beza nie wypiekła się w terminie 8 min w temp. 200 stopni. Z orzechami zrobiła się jajecznica. Bez orzechów pieczona do 8 min -jest w środku nadal srowa, gumowata, pow. 8 min (max10) jest nadal w środku kleista a z góry zaczyna się robić czarna...Mimo kilku prób nie wychodzi z pieczenia beza... Piekę w piekarniku elektrycznym, na środkowym poziomie blachy z grzałką góra dół temp. 200. Jakieś rady? :(
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 8 lat temu
      Te blaty to nie jest typowa beza. Są bezowe, ponieważ pieczone na samych białkach, ale nie są suche i chrupiące jak klasyczne bezy. One są wilgotne w środku. Nie rozumiem jak może się zrobić jajecznica z białka i orzechów? Blaty mają się zarumienić podczas pieczenia. Gdy się zarumienią są gotowe.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Noki · 10 lat temu
    Proszę o odpowiedź czy gotowy tort może być przechowywany w lodówce (tak ok. 2-3 dni) zanim zostanie podany? czy takie "czekanie" nie wpłynie negatywnie na jego walory smakowe albo wygląd/możliwość pokrojenia, czy beza nie będzie się łamać?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Renata · 10 lat temu
    Czy mogę zamiast orzechów laskowych dodać orzechy włoskie do bezy?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Anna · 10 lat temu
    czy zamiast tego moge dac gotowy budyn?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Agnieszka · 10 lat temu
    Czy mozna udekorowac jakas inna masa niz lukier?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Urszula · 10 lat temu
    Przepyszny
    Dziękuje
    Napewno zrobię go na męża urodziny
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Paulina · 10 lat temu
    Mam pytanie natury technicznej. Czy beza może czekać podczas gdy będę piec pojedyncze blaty? Czy można piec po trzy równocześnie na papierze z narysowanym okręgiem (bo mam tylko jedną formę)?
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 8 lat temu
      Beza może poczekać na blacie. Też piekłam w jednej tortownicy. Po upieczeniu jednego blatu od razu odpinałam obręcz tortownicy, zsuwałam bezę z papierem na bok i już tortownica była gotowe na kolejną porcję ;)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    becia · 10 lat temu
    Panio Joanno zrobilam go ostatnio i byl przepyszny i na swieta teraz tez go robie :) wszyscy byli zachwyceni :))
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Beata G · 10 lat temu
    Pani Joanno czy ten budyn dodawac gdy calkiem jest zimny?`czy tylko schlodzony
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 8 lat temu
      Schłodzony, czy zimny to są wyrazy bliskoznaczne. Budyń musi dobrze ostygnąć. Nie może być ciepły, ani zimny prosto z lodówki. Powinien mieć temperaturę podobną do masła (ocieplonego w temperaturze pokojowej). Zostaw go po prostu na blacie kuchennym do całkowitego ostygnięcia.