Słynny deser Crème brûlée na kruchym cieście. Uwielbiam klasyczny Crème brûlée i tym razem dla odmiany postanowiłam zrobić z niego ciasto.
Tarta jest sycąca i słodka. Spód tarty to chrupiące, kruche ciasto, w środku pyszny, delikatny, jajeczno- śmietankowy krem, a na górze chrupiąca, karmelowa skorupka.
Jeśli ktoś jeszcze nie próbował Crème brûlée to przepis znajduje się tutaj.
Składniki: Ciasto kruche:
250g mąki pszennej
50g cukru
125g masła lub margaryny
1 jajko
Nadzienie:
400ml słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
100ml mleka
1 laska wanilii
4 żółtka
50g cukru
Dodatkowo:
brązowy cukier do skarmelizowania (ok. 2- 2,5 łyżek)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto. Wszystkie składniki na ciasto kruche zagnieść na jednolitą masę. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 1 godz. Formę na tartę (o średnicy 28cm) wysmarować margaryną i posypać mąką. (Polecam formę na tartę z wyciąganym dnem). Ciastem wykleić formę, przykryć papierem do pieczenia i obciążyć kulkami ceramicznymi lub fasolą.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20min. w temperaturze 180°C. Po tym czasie ściągnąć papier z kulkami i piec do zarumienienia się ciasta. Ciasto pozostawić do ostygnięcia.
Piekarnik rozgrzać do 150°C.
Przygotować nadzienie. Żółtka i cukier wymieszać w misce trzepaczką. (Tylko wymieszać. Nie ubijać). Laskę wanilii przeciąć wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Ziarenka przełożyć do garnka. Dodać śmietanę i mleko. Całość lekko podgrzać. Podgrzany płyn wlać powoli do żółtek z cukrem i wymieszać trzepaczką, aż cukier się rozpuści. (Śmietanę z mlekiem podgrzewa się po to, aby cukier łatwiej się rozpuścił).
Masę przelać przez sitko, a następnie powoli wylać na podpieczone ciasto.
Piec ok. 50- 60 min., aż wierzch się zetnie. (Nie powinien się zarumienić). Pozostawić do ostygnięcia.
Kolejno wstawić ciasto do lodówki na parę godz, a najlepiej na noc.
Schłodzony krem posypać brązowym cukrem. Cukier skarmelizować przy pomocy specjalnego palnika.
Podawać od razu po przygotowaniu. (Po pewnym czasie karmel zmięknie).
Dzień dobry, jestem zupełnie początkująca i obłędu dostaję widząc przepisy na tartę w różnicych średnicach form, bo nie wiem czy to oznacza, że muszę kupić kilka tych form czy może jedną i nie patrzeć, że w przepisie jest np. raz 28 cm, innym razem 26? Ratunku :)
Trzeba patrzeć na wielkość formy. Jednak można mieć jedną i przeliczać ilość składników na swoją formę używając przelicznika form do pieczenia, który znajduje się w menu.
jeśli ktoś nie ma palnika to zamiast posypywać u góry cukrem to można położyć na górę maliny i nie potrzeba wtedy palnika, a widok jeszcze piękniejszy niż karmelizowany cukier :)
Możesz włożyć ciasto posypane cukrem do piekarnika z ustawioną funkcją grilla. Należy obserwować tartę, bo cukier karmelizuje bardzo szybko. Raz tak zrobiłam i cukier się skarmelizował, natomiast boki ciasta też ściemniały i tarta nie była już tak aktrakcyjna jak po użyciu palnika.
Mmmm robiłam podobną w zeszłym roku, tylko dorzuciłam jeszcze karmelizowane w białym winie gruszki. Była pyszna, chociaż cukier u Ciebie skarmelizował się zdecydowanie fajniej :)