Bardzo delikatny sernik upieczony na serku marcarpone i twarogu. Sernik pokryty jest grubą warstwą truskawkową.
Składniki na tortownicę o śr. 26 cm:
Ciasto kruche:
125 g masła (lub margaryny), schłodzonego i pokrojonego na kawałki
60 g cukru
200 g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej użyć taką samą ilość uniwersalnej mąki bezglutenowej)
1 jajko (rozmiar M), schłodzone
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa:
500 g serka mascarpone, temperatura pokojowa
500 g twarogu z wiaderka, twarogu półtłustego dwukrotnie zmielonego lub quarku
100 g cukru
4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (ok. 40 g)
Polewa truskawkowa:
300 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
75 g masła
120 g cukru
sok wyciśnięty z połowy cytryny
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (ok. 40 g)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto kruche: Z podanym składników zagnieść jednolite ciasto. Ciasto owinąć w folię spożywczą i wstawić na ok. 1 godzinę do lodówki.
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto wykleić w tortownicy, wyklejając również boki formy mniej więcej do połowy jej wysokości. Tortownicę z ciastem wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
Przygotować masę serową: Najpierw odlać wodę z mascarpone i twarogu. Mascarpone, twaróg, cukier, jajka i budyń w proszku przełożyć do misy miksera i zmiksować na gładką masę, tylko do momentu połączenia się składników.
Masę serową wylać do tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 50- 60 minut w temperaturze 175°C (grzałka góra- dół). Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Następnie wstawić do lodówki na kilka godzin lub na noc.
Przygotować polewę truskawkową: Truskawki zmiksować na puree. (Mrożone truskawki wcześniej rozmrozić). Przełożyć do garnka. Dodać cukier, sok z cytryny i masło. Całość zagotować, mieszając. Osobno wymieszać budyń w proszku z 4 łyżkami wody. Do gotujących się truskawek dodać, mieszając trzepaczką, rozmieszany budyń. Gotować, mieszając, ok. 1 minuty, aż budyń zgęstnieje.
Polewę truskawkową wyłożyć od razu na sernik. Pozostawić do ostygnięcia. Następnie wstawić ciasto do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Uwaga:
W wersji bezglutenowej należy zastąpić mąkę pszenną, uniwersalną mąką bezglutenową i upewnić się, że wybrany budyń i proszek do pieczenia są bezglutenowe.
Ten sernik robie jak sie tylko zaczyna sezon truskawkowy, wychodzi za kazdym razem super. Wszyscy sa zachwycenie, jest tak pyszny nie mozna sie nim przejesc. Czasem pieke ten sernik co tydzien i zawsze miksuje porcje truskawek i zamrazam zebym mogla jesienia albo zima jeszcze raz upiec.
Ja wkladam maslo zamiast margaryny teperature zmniejszam na 165-170 ºC mam piecyk elektryczny.
Joanna.
Ciasto nie wyszło. Kruche ciasto wyszło zdecydowanie zbyt klejące, twaróg i mascarpone na które wydałam kupę pieniędzy spaliło się w piekarniku po bokach, a w środku było kompletnie płynne a wszystkie składniki dodałam w dokładnie tych samych ilościach, które podane były w przepisie (mam wagę kuchenną). Zmarnowane pieniądze i czas. Może mam dziwny piekarnik...
Złej baletnicy... Opis brzmi jak problem z piekarnikiem, albo brak zastosowania się do wytycznych w przepisie. Co do wydania "kupy pieniędzy" - mało kogo obchodzi, że żyjesz w nędzy. Mój mąż pracuje uczciwie i zarabia dobrze, więc zakup żadnego ze składników nie sprawi problemu w normalnym gospodarstwie domowym. Sernik wyszedł fantastycznie, przepis dodaję do ulubionych.
Sernik jest pyszny. Wyszedł identycznie jak na zdjęciu. Mialam tylko problem z puree truskawkowym - przy gotowaniu zrobiły mi się grudki, ale przetarlam masę przez sito i wyszło super gładkie. Zmieniłam delikatnie proporcje , dałam 75 dag twarogu i 25 dag mascarpone. Wyszło pysznie. Polecam
Pycha, rewelacja, za rok będzie ponownie u nas gościł. Chyba, że nikt nie wyje truskawek z zamrażarki to zrobię go też zimą. Puree truskawkowe wyszło mi bardziej leiste niż na zdjęciu, ale pycha jak spływało delikatnie na urojone kawałki. Polecam :)
Zrobiam ten sernik i smak ma super tylko nie wiem dlaczego ale mi dość mocno opadl. Pewno coś sknocilam, bo w pieczeniu jestem nowicjuszką:). Ale nie poddam się i spróbuję jeszcze raz zrobić.
Myślę, że wszystko zrobiłaś dobrze. Ten sernik mocno rośnie, a po upieczeniu opada. Ważne, aby studzić go przy lekko uchylonych drzwiczkach, to wtedy równo opadnie ;)
Przepis wypróbowany i na pewno zagości na moim stole jeszcze nie jeden raz. Smakuje wybornie:) wiele osób myślalo że jest to sernik na zimno, bez pieczenia:)
Nie ma się co bać mascarpone. Ja miałam tak samo, a okazuje się że ten serek jest super i nie zepsułam z nim jeszcze żadnego ciasta. A ten serniczek wygląda super i napewno tez tak smakuje. Będę go testować:-)