Piernik litewski
Piernik litewski z bakaliami. Smaczny, miękki, wilgotny piernik z dużą ilością bakalii. Piernik jest miękki zaraz po upieczeniu, ale zawinięty w ściereczką i włożony do worka zachowa świeżość spokojnie przez tydzień. Bardzo smaczny. Idealny wypiek na święta Bożego Narodzenia. Polecam upiec go już kilka dni przed świętami.
Przepis znalazłam w kalendarzu wyrywanym na rok 2011. Sposób przygotowania według oryginału wydawał mi się trochę dziwny, dlatego też zmieniłam go całkowicie, robiąc po mojemu ;).
Składniki na formę keksową o długości 30 cm:
Ciasto:
- 220 g mąki pszennej (oryginał: 1,5 szklanki)
- 220 g mąki żytniej* (oryginał: 1,5 szklanki)
- 150 g masła (lub margaryny)
- 150 g cukru (oryginał: 1 szklanka)
- 250 ml kefiru lub maślanki, temperatura pokojowa
- 250 g miodu
- 3 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy do piernika (kupnej lub według przepisu: "Przyprawa do piernika")
- 150 g bakalii (np. po 50 g orzechów laskowych, migdałów** i rodzynek)
Lukier kawowy:
- ok. 100 g cukru pudru
- 2 łyżki zaparzonej kawy (z ekspresu, rozpuszczalnej lub parzonej bez fusów), ostudzonej
Sposób przygotowania:
- Formę keksową (o długości ok. 30 cm i szerokości ok. 11 cm) posmarować masłem i posypać mąką. Odstawić na bok.
- Przygotować bakalie: Rodzynki przełożyć do miseczki i zalać wrzątkiem. Pozostawić na 5 minut, następnie odlać wodę i rodzynki dokładnie osuszyć. Orzechy laskowe ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Prażyć w nagrzanym piekarniku 20 minut w temperaturze 160°C (grzałka góra- dół), aż skórka się zarumieni i zacznie odchodzić od orzechów. (Można orzechy uprażyć również na patelni). Pozostawić do ostygnięcia, a następnie ściągnąć skórkę z orzechów, pocierając je rękoma. (Nie musi być dokładnie. Ściągnąć tylko te skórki co łatwo odchodzą). Migdały włożyć do miski i zalać wrzącą wodą. Pozostawić na co najmniej 5 minut. Migdały obrać ze skórki i osuszyć. Wszystkie bakalie posiekać, przełożyć do miski i odstawić na bok.
- Miód i masło przełożyć do garnka i roztopić. Pozostawić do ostygnięcia.
- Mąki wsypać do miski. Jedną łyżkę odłożyć i wymieszać ją z bakaliami. Mąki wymieszać z przyprawą do piernika i sodą.
- Całe jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać ostudzony miód z masłem. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać stopniowo mąki na przemian z kefirem. Mieszać tylko do połączenia się składników.
- Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką lub łyżką drewnianą bakalie.
- Ciasto przełożyć do przygotowanej formy keksowej i naciąć nożem wzdłuż przez środek. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 15 minut w temperaturze 160°C, grzałka góra- dół. Po 15 minutach pieczenia zwiększyć temperaturę do 180°C, grzałka góra- dół. Ciasto piec łącznie ok. 60- 70 minut. (Ciasto sprawdzić patyczkiem. Jest gotowe, jeśli patyczek będzie suchy).
- Upieczony piernik wyciągnąć z piekarnika i pozostawić w formie, aż będzie lekko ciepłe. Następnie wyłożyć na kratkę kuchenną i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
- Przygotować lukier: Przesiany cukier puder utrzeć z zimną kawą na gładko. Lukrem posmarować chłodny piernik.
Uwagi:
* Typ mąki żytniej nie ma tutaj specjalnego znaczenia. Możecie wybrać dowolną mąkę żytnią. Piekłam ten piernik na mące żytniej typu 997 oraz mące żytniej pełnoziarnistej (razowej typu 2000). Oba pierniki wyszły prawie identyczne. Jeśli użyjecie mąki żytniej o wyższym typie to piernik będzie lekko ciemniejszy i ewentualnie troszkę bardziej zwarty.
** Polecam kupić gotowe migdały siekane lub w słupach (i te trochę posiekać). Skrócimy w ten sposób trochę czas przygotowania piernika.
Czas: |
Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
|
|
Liczba porcji: |
ok. 16 |
|
Trudność: | łatwa | |
Koszt: | średni |