Medovik - rosyjski tort miodowy (bezglutenowy)
Byłam tak zadowolona z przepisu na Medovik, że postanowiłam spróbować upiec go w wersji bezglutenowej, aby córka również mogła go spróbować. Użyłam gotowej mieszanki bezglutenowej Schär Mix Kuchen und Kekse i muszę szczerze powiedzieć, że efekt jest rewelacyjny. Nie dość, że nie trzeba zmieniać proporcji, to ciasto jest przyjemnie elastyczne. Pracuje się z nim równie dobrze, jak z wersją glutenową, a smak jest identyczny jak w klasycznej wersji.
Tym razem zrobiłam tort z kremem na bazie śmietany. Przyznam, że obawiałam się konsystencji tego kremu. W końcu to tylko kwaśna śmietana posłodzona cukrem, więc wiedziałam, że krem nie będzie stabilny. Jednak przekonałam się, że wcale nie musi taki być. Blaty tortu wchłaniają wilgoć z kremu, dzięki czemu całość świetnie się wiąże. Tort jest na tyle stabilny, że można kroić go na cienkie kawałki.
Tort najlepiej smakuje co najmniej dzień po złożeniu, gdy blaty wchłoną wilgoć z kremu. Można go również przygotować kilka dni wcześniej.
Składniki na tort o śr. 20 cm i wysokości ok. 6,5 cm:
Ciasto miodowe:
- 150 g miodu
- 100 g masła (można zastąpić margaryną)
- 80 g cukru
- 2 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- szczypta soli
- 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- 400 g mąki mieszanki bezglutenowej Schär Mix Kuchen und Kekse
Do wyboru jeden z dwóch poniższych kremów:
Krem śmietanowy (na zdjęciach użyty został ten krem):
- 800 g gęstej, kwaśnej śmietany 18%, schłodzonej
- 100 g cukru pudru
Lub krem krówkowy:
- 350 g masy krówkowej, schłodzonej
- 400 g słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
Dodatkowo:
- mieszanka bezglutenowa do podsypywania
Sposób przygotowania:
- Przygotować ciasto miodowe: Do garnka przełożyć masło i go roztopić na średniej mocy palnika. Garnek ściągnąć z pieca i od razu dodać cukier, miód i szczyptę soli. Wymieszać trzepaczką do połączenia.
- Dodać sodę oczyszczoną i wymieszać.
- Do lekko ciepłej masy dodać jajka i wymieszać.
- Masę podgrzewać w kąpieli wodnej przez ok. 15 minut, często mieszając. (Kąpiel wodna: Garnek z masą zawiesić na większym garnku, w którym na dnie gotuje się na niskiej mocy palnika niewielka ilość wody. Dno garnka z masą nie może dotykać wody).
- Następnie ściągnąć garnek z pieca i wmieszać mąkę bezglutenową. Ciasto będzie bardzo klejące. (Ciasto nie może być za gęste, ani za rzadkie. Ja daję dokładnie 400 g mąki). Garnek z ciastem przykryć i pozostawić w temperaturze pokojowej na 2- 3 godziny.
- Ciasto podzielić na 12 części. (Polecam zrobić to za pomocą wagi kuchennej, ważąc najpierw całe ciasto i następnie otrzymaną wartość podzielić przez 12 i odważyć równe części). Uformować 12 kulek, które należy dobrze przykryć folią spożywczą, aby ciasto w żadnym wypadku nie obeschło.
- Po kolei wałkować każdą część ciasta na papierze do pieczenia. Kulkę ciasta oprószyć mąką bezglutenową i wałek również. Wałkować bardzo cienkie, prawie przezroczyste ciasto, możliwie okrągłe. Wyciąć koło o śr. 20 cm (np. od odpowiedniej tortownicy, miski). Ciasto nakłuć widelcem w kilku miejscach.
- Piec w nagrzanym piekarniku, jeden okrąg po drugim (razem z odciętym ciastem) ok. 4 minut, aż ciasto lekko się zarumieni, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Blachę z ciastem wyciągnąć z piekarnika i od razu wyciąć ponownie koło (ponieważ podczas pieczenia ciasto się sklei, ale ślad okręgu pozostaje i łatwo jest wyciąć koło małym nożykiem). Odcięte ciasto przełożyć do miski, a blat wraz z papierem do pieczenia zsunąć z blachy na płatki blat i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
- W ten sposób upiec wszystkie blaty. (Jeśli macie dwie blachy to idzie to sprawnie. Gdy piecze się jeden blat, to kolejny można wałkować). Blaty pozostawić na papierze do pieczenia do całkowitego ostygnięcia. Następnie ostrożnie ściągnąć papier.
- Resztki ciasta zmiksować blenderem lub w malakserze na "piasek" lub przełożyć do woreczka do mrożenia i ściskając rękami lub uderzając wałkiem pokruszyć.
- Wybrać jeden z powyższych kremów albo śmietanowy, albo krówkowy. Krem śmietanowy: Do miski przełożyć schłodzoną śmietanę. Dodać cukier puder i wymieszać trzepaczką do połączenia. (Krem jest luźny. To tylko osłodzona śmietana). Krem krówkowy: Schłodzoną masę krówkową i schłodzoną śmietankę przełożyć do misy miksera i ubić razem do zgęstnienia. (Krem nie będzie mocno gęsty, ale to nie szkodzi).
- Blaty przekładać wybranym kremem (po ok. 2 łyżki na blat), pozostawiając trochę kremu do posmarowania tortu. Cały tort posmarować kremem i obsypać okruszkami ciasta. (Obsypuję najpierw górę tortu, a następnie nabieram okruszki na dłoń i przykładam pełną pokruszonego ciasta dłoń do boku tortu, przesuwając ją od dołu do góry i nabieram kolejną porcję okruchów. Spadające na blat okruchy, ponownie zbieram i wykorzystuję do obsypania).
- Tort wstawić na co najmniej noc do lodówki.
Kuchnia: |
Rosyjska |
|
Całkowity czas przygotowania: |
||
Liczba porcji: |
ok. 20 |
|
Trudność: | trudne | |
Koszt: | średni |
lub pisz komentarz jako gość
Napisz pierwszy komentarz do tego przepisu!