Tort słonecznikowy z kajmakiem

2 Komentarzy
Tort słonecznikowy z kajmakiem

Tort składający się z ciemnego biszkoptu, przełożonego przepyszną masą z dodatkiem masy krówkowej i prażonego, skarmelizowanego słonecznika. Dla przełamania słodyczy kremu, dodana jest warstwa frużeliny z owoców leśnych (można ją tak sama zrobić również z malin). Tort pokryty jest czarnym ganache i udekorowany skromnie złotymi dodatkami.

Jeśli chcecie wykonać tort w wersji bezglutenowej, to poniżej znajdziecie przepis na biszkopt bezglutenowy na budyniach.

Składniki na tort o śr. 20 cm i 14,5 cm wysokości:

Biszkopty czekoladowe: (Składniki podane są od razu na dwa biszkopty, 2 tortownice o średnicy 20cm*)

  • 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 200 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
  • 140 g mąki pszennej
  • 2 opakowania budyniu czekoladowego bez cukru (każde po ok. 40 g)

Poncz:

  • ok. 200 ml zaparzonej kawy (z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów)

Frużelina z owoców leśnych:

  • 150 g mieszanki owoców leśnych, mrożonych
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 ½ łyżki cukru
  • 10 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 15 ml wody

Masa krówkowa ze słonecznikiem:

  • 1 puszka masy krówkowej lub puszka słodkiego mleka skondensowanego (ok. 400g)
  • 300 g słonecznika łuskanego
  • 250 g serka mascarpone, temperatura pokojowa
  • 100 g cukru
  • 60 g + 200 g masła, temperatura pokojowa
  • 4 łyżki mleka

Czarny ganache:

  • 200 g czekolady gorzkiej, 50% kakao
  • 100 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%
  • 200 g masła, temperatura pokojowa
  • czarny barwnik spożywczy, olejowy do czekolady i mas tłustych

Do dekoracji:

  • złoty barwnik spożywczy (+ trochę wódki lub rumu)
  • cukier puder
  • czarny fondant

Sposób przygotowania:

  1. Jeśli mamy puszkę słodzonego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małej mocy palnika przez 3 godziny. Puszka musi być cała pokryta wodą. W razie potrzeby należy dolać wodę podczas gotowania. Następnie wyciągnąć puszkę z wody i pozostawić do ostygnięcia. (Jeśli korzystamy z gotowej masy krówkowej to przechodzimy od razu do punktu 2).
  2. Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
  3. Przygotować biszkopt: W miseczce wymieszać mąkę z budyniami w proszku. (Mieszam trzepaczką, wtedy nie trzeba przesiewać). Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie, dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
  4. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do momentu połączenia się składników.
  5. Ciasto przełożyć po pół do przygotowanych tortownic i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu wyciągnąć biszkopty z piekarnika i razem z formą odwrócić do góry dnem na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
  6. Przygotować frużelinę z owoców leśnych: Do rondelka przełożyć owoce i zasypać cukrem. Dodać sok z cytryny. Podgrzewać na średniej mocy palnika, mieszając, aż cukier się rozpuści i owoce zmiękną. Następnie zagotować. W międzyczasie wymieszać w miseczce skrobię z wodą. Dodać do gotujących się owoców, mieszając łyżką. Od zagotowania, gotować ok. 1 minuty, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Garnek ściągnąć z pieca i pozostawić do ostygnięcia. Przemieszać delikatnie od czasu do czasu.
  7. Przygotować poncz: Zaparzyć kawę i ostudzić.
  8. Przygotować masę krówkową ze słonecznikiem: 60 g masła roztopić w niedużym garnku. Dodać słonecznik, cukier i mleko i doprowadzić do zagotowania. Gotować na średniej mocy palnika, ciągle mieszając, ok. 15 minut, aż płyn odparuje.
  9. Słonecznik rozłożyć równomiernie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w nagrzanym piekarniku ok. 10- 15 minut na złoty kolor w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Proszę obserwować słonecznik, aby za bardzo się nie przyrumienił. Ciemny słonecznik będzie gorzki. Można go podczas pieczenia przemieszać).

Słonecznik przed pieczeniem:

3

Słonecznik po upieczeniu:

4

  1. Pozostawić do ostygnięcia. Następnie słonecznik troszkę rozdrobnić (posiekać dużym nożem, rozdrobnić robotem kuchennym lub przełożyć do woreczka do mrożenia i wałkiem potłuc na mniejsze kawałki).
  2. 200 g miękkiego masła ucierać na najwyższych obrotach przez ok. 7 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując na średnich obrotach dodawać po łyżce masy krówkowej. Następnie na niskich obrotach dodawać porcjami mascarpone, miksując krótko, tylko do połączenia się składników. Dodać karmelizowany słonecznik i wymieszać delikatnie szpatułką.

2

  1. Biszkopty oddzielić nożem od formy i każdy przeciąć na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
  2. Na paterze ułożyć jeden blat biszkoptowy. Nasączyć go częścią chłodnego ponczu. Zacisnąć wysoką obręcz do tortu. Wyłożyć ⅓ masy krówkowej ze słonecznikiem. Przykryć drugim blatem, nasączyć, rozłożyć frużelinę z owoców leśnych, pozostawiając spory odstęp od brzegów i przykryć połową pozostałej masy krówkowej. Przykryć trzecim blatem, nasączyć i wyłożyć resztę masy krówkowej ze słonecznikiem. Przykryć czwartym blatem i nasączyć resztą ponczu.

3

4

  1. Tort wstawić do lodówki na conajmniej 3 godziny (a najlepiej na noc).
  2. Po kilku godzinach lub na drugi dzień wyciągnąć tort z lodówki, oddzielić nożem ciasto od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Tort wstawić jeszcze do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aby "osiadł" bez obręczy. Przygotować czarny ganache do obłożenia tortu według przepisu: "Czarny ganache z masłem do tynkowania" i otynkować nim tort.
  3. Tort schłodzić w lodówce. Ozdobić według uznania**.

Tort w wersji bezglutenowej:

Proszę upewnić się, że wszystkie używane składniki są bezglutenowe.

Składniki:

Biszkopty czekoladowe: (Składniki podane są od razu na dwa biszkopty, 2 tortownice o średnicy 20cm*)

  • 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 240 g cukru
  • 220- 240 g (ok. 6 opakowań) budyniu czekoladowego bez cukru

Sposób przygotowania:

  1. Upiec dwa biszkopty bezglutenowe ciemne według przepisu: "Biszkopt budyniowy (bezglutenowy)".
  2. Chłodne ciasta przekroić na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
  3. Reszta jak w przepisie powyżej.

Uwagi:

* Jeśli macie tylko jedną tortownicę o średnicy 20 cm, to proszę upiec biszkopt dwukrotnie z połowy składników.

** U mnie z przodu dwa serca z czarnego fondantu pomalowane złotym lukrem. Z góry napis "Happy Birthday" ze złotego lukru. Złoty lukier: 2 łyżki cukru pudru, ½ łyżeczki złotego barwnika spożywczego w proszku, wody tyle, aby lukier miał odpowiednią gęstość tzn. nie za rzadki, aby się nie rozlewał, ale również nie za gęsty, aby dało się nim malować/ pisać. Nierówny brzeg z kremu, wystający ponad tort można pomalować na złoto barwnikiem spożywczym. W tym celu barwnik w proszku wymieszać z kilkoma kroplami alkoholu np. wódki lub rumu. Chcąc zrobić tynk dekoracyjny, jak na zdjęciu, należy do dość miękkiego tynku przykładać delikatnie małą szpatułkę lub gąbkę do naczyń (szorstką stroną do kremu) i ją odrywać.

czas

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 16

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort słonecznikowy z kajmakiem Tort słonecznikowy z kajmakiem
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.