Przekładane ciasto na herbatnikach, bez pieczenia. To wielosmakowe ciasto z malinami, galaretką malinową, kajmakiem i lekką masą serową. Lekkie, kremowe, nie przesłodzone i mimo wielu warstw nieskomplikowane w przygotowaniu.
To samo ciasto w wersji na biszkopcie znajdziesz tutaj: "Ciasto Balladyna".
1 puszka masy krówkowej lub puszka słodkiego mleka skondensowanego (ok. 400g)
ok. 400 g herbatników kakaowych
ok. 400 g herbatników maślanych (jasnych) lub ciastek korzennych Spekulatius*
Sposób przygotowania:
Jeśli mamy puszkę słodzonego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małej mocy palnika przez 3 godziny. Puszka musi być cała pokryta wodą. W razie potrzeby należy dolać wodę podczas gotowania. Następnie wyciągnąć puszkę z wody i pozostawić do ostygnięcia. (Jeśli korzystamy z gotowej masy krówkowej to przechodzimy od razu do punktu 2).
Dno formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie ułożyć warstwę herbatników kakaowych, docinając je w razie potrzeby tak, aby wypełniły całe dno. Odstawić na bok.
Przygotować masę serową: Żelatynę przełożyć do garnka, dodać 4 łyżki zimnej wody i wymieszać. Pozostawić do napęcznienia na 5- 10 minut.
W międzyczasie do miski przełożyć ser, cukier i cukier waniliowy. Wymieszać trzepaczką (lub chwilę zmiksować) na gładką masę.
Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw 3 łyżki masy serowej i dokładnie wymieszać, a następnie połączyć z resztą masy serowej.
Osobno ubić śmietankę na sztywno. Wmieszać delikatnie do masy serowej.
Połowę masy serowej wyłożyć na herbatniki. Rozłożyć jasne herbatniki (lub ciastka korzenne). Masę krówkową dobrze wymieszać, aby zrobiła się miękka, łatwiejsza do rozsmarowania. Na herbatnikach rozsmarować masę krówkową i przykryć kolejną warstwą jasnych herbatników (lub ciastek korzennych). Wyłożyć resztę masy serowej i przykryć kakaowymi herbatnikami. Ciasto wstawić do lodówki.
W tym czasie przygotować galaretkę: Przygotować dwie galaretki według przepisu na opakowaniu, ale łącznie w 700 ml wrzątku. Jeśli maliny są mrożone, można dodać je do ciepłej galaretki, dzięki temu szybko się schłodzi. Wstawić do lodówki (zaglądając często), a gdy będzie lekko tężejąca, wylać ją na ciasto. (Jeśli maliny są świeże to rozłożyć je na cieście i zalać tężejącą galaretką).
Ciasto wstawić na noc do lodówki, aby herbatniki zmiękły.
Uwaga:
* U mnie jedna warstwa herbatników maślanym, a druga z ciastek korzennych.