Mocno kakaowe blaty nasączone są kawą i przełożone lekkim kremem z serka mascarpone z dodatkiem masy krówkowej. Tort można udekorować dowolnymi czekoladkami np. Malteserami lub orzechami laskowymi w czekoladzie. Całość jest wilgotna, sycąca i umiarkowanie słodka. Kawa w cieście nie jest wyczuwalna. Zwiększa ona wilgotność blatów. Jeśli nie chcecie używać kawy ze względu na dzieci, możecie ją spokojnie pominąć. Blaty same w sobie są wilgotne.
Ciasto czekoladowe jest nie za słodkie, dlatego jeśli ktoś lubi z reguły zmniejszać ilość podanego cukru w przepisie, niech tego lepiej tutaj nie robi ;). Blaty osładza krem krówkowy, a najbardziej czekoladki i masa krówkowa, którymi udekorowany jest tort.
280 g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: 250 g uniwersalnej mąki bezglutenowej)
300 ml maślanki, temperatura pokojowa
300 g cukru
70 g kakao
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
2 duże jajka (rozmiar L) lub 3 średnie (rozmiar M), temperatura pokojowa
120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
Krem krówkowy:
250 g serka mascarpone, schłodzonego
250 ml śmietany 30- 36%, schłodzonej
150 g masy krówkowej
Poncz:
ok. ½ szklanki kawy* posłodzonej 1 łyżeczką cukru
Do dekoracji:
ok. 100 g masy krówkowej
ok. 80 g Malteserów, orzechów w czekoladzie lub innych czekoladek
Sposób przygotowania:
Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Przygotować ciasto kakaowe: W jednej misce wymieszać mąkę, cukier, kakao, sodę i proszek do pieczenia. W drugiej misce wymieszać trzepaczką maślankę, jajka i olej. Suche składniki z pierwszej miski wsypać do drugiej. Wszystko wymieszać krótko trzepaczką, tylko do momentu połączenia się składników.
Ciasto przełożyć do tortownic i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i pozostawić na chwilę, aby lekko ostygło. Następnie wyciągnąć z formy, ściągnąć papier do pieczenia, przełożyć na kratkę kuchenną i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Następnie przeciąć oba ciasta na pół tak, aby otrzymać łącznie 4 blaty.
Z górnych blatów ściąć ostrym nożem przypieczoną skórkę, wyrównując ich powierzchnię. (Można ściąć tylko z jednego, który będzie jednym ze środkowych blatów).
Przygotować poncz. Kawę wymieszać z cukrem i ostudzić.
Przygotować krem krówkowy: Zimną śmietanę i zimny serek mascarpone przełożyć do miski i zmiksować razem na sztywną, puszystą masę. Następnie zmniejszyć obroty miksera na niskie i dodać stopniowo masę krówkową.
Blaty układać kolejno na paterze, nasączać ponczem i przekładać kremem. Boki i górę tortu również posmarować kremem.
Przygotować dekorację. Maltesery (orzeszki w czekoladzie lub inne czekoladki) przełożyć do woreczka do mrożenia i uderzając wałkiem pokruszyć je na kawałki. Tort udekorować Malteserami.
Masę krówkową lekko podgrzać, aby była bardziej płynna. Poczekać chwilę, aby nie była ciepła i rozłożyć ją na Malteserach.
Tort wstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin lub na noc.
Uwaga:
* Kawa może być dowolna: z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów.
Tort bardzo dobry, ale krem jest bardzo rzadki i spływa po biszkopcie (przynajmniej w moim przypadku). Gdyby nie krem moja ocena na pewno byłaby dużo wyższa, bo tak jak wspomniałam tort jest pyszny i nie trudny do zrobienia. Jeśli mogłabym dostać jakieś rady dotyczące robienia kremu na pewno je wykorzystam następnym razem
Właśnie robiłam ten tort i zrobiłam krem ściśle wg punktu 6. Wyszedł gęsty, nic nie spływa. Długo musiałam ubijać serek ze śmietaną, aż zrobiły się sztywne. Może za krótko ubijałaś?Śmietany też są różne, wczoraj robiłam inne ciasto i śmietana 30% nie chciała się ubić na sztywno, mimo że była schłodzona - chyba jakąś podróbka się trafiła.