Wilgotne, mocno czekoladowe, zdrowe brownie zgodne z dietą niskowęglowodanową, ketogeniczną i bezglutenową. Brownie zawiera czekoladę z dużą zawartością kakao (co najmniej 85%), zamiast mąki dodana jest mała ilość zmielonych migdałów lub orzechów, a zamiast cukru erytrytol.
Oczywiście może być również ksylitol lub zwykły cukier puder (jeśli ciasto nie musi być zgodne z dietą ketogeniczną. Dodaję wtedy 100 g cukru). Używam czekolady o 85% zawartości kakao i ciasto jest mało słodkie, lekko wytrawne w smaku, ale bardzo smaczne.
Składniki na ok. 16 sztuk:
150 g czekolady (85% kakao)
75 g musu migdałowego lub gładkiego masła orzechowego bez dodatku cukru (100% orzechów), temperatura pokojowa
110 g masła
3 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
100 g erytrytolu, zmielonego na puder (polecam dodać trochę więcej ok. 130g)
60 g zmielonych migdałów (lub orzechów laskowych), ze skórką lub bez
Sposób przygotowania:
Formę kwadratową o boku dna 20cm wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawić na bok.
Czekoladę połamać na kawałki i razem z masłem roztopić w kąpieli wodnej.
W miseczce wymieszać zmielone migdały i zmielony erytrytol.
Do lekko ciepłej masy czekoladowej wmiksować mus migdałowy, a następnie w odstępach po jednym jajku. (Po dodaniu drugiego jajka masa może wyglądać na zwarzoną, ale po wmiksowaniu trzeciego będzie już gładka. Proszę nie przejmować się konsystencją).
Dodać migdały z erytrytolem i zmiksować do połączenia.
Ciasto przełożyć do formy i wyrównać.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 160°C, grzałka góra- dół. (Wierzch ciasta powinien być ścięty. Nie sprawdzać patyczkiem. Środek będzie wilgotny).
Ciasto wyciągnąć z piekarnika i pozostawić na chwilę w formie na kratce kuchennej do lekkiego ostygnięcia. Następnie wyciągnąć z formy, chwytając za wystający papier do pieczenia. Można kroić lekko ciepłe lub pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Źródło: Przepis pochodzi z książki: "Ketogenen Backen, für eine abwechslungsreiche Ernährung bei der Keto Diät". Gourmet Masters.
Tak, jeśli przez mąkę migdałową rozumiemy zmielone blanszowane migdały (to tak podałam w składnikach). Nie powinna to być jednak mąka odtłuszczona lub częściowo odtłuszczona.