Sernik jaglany na zimno (wegański i bezglutenowy)
Sernik bez sera, a zamiast niego z kaszy jaglanej bez pieczenia. Jest to tak jakby gęsta, kremowa jaglanka w formie ciasta. Ciasto jest bardzo smaczne, kremowe, maziste, zdrowe, bez dodatku zwykłego cukru. Masa osłodzona jest tylko syropem klonowym. Wspaniale pasuje tutaj polewa truskawkowa, która dodaje orzeźwiającej nuty do ciasta. Również spód z suszonych moreli jest lekko orzeźwiający. Ciasto można jeść nie tylko na deser, ale również na śniadanie ;)
Sukces udanego sernika zależy od odpowiedniego ugotowania kaszy jaglanej. Należy gotować ją tak długo, aż wchłonie całe mleko i się rozklei. To bardzo ważne, bo inaczej masa będzie za rzadka i grudkowata. Należy gotować ją powoli, aby dobrze zmiękła i się rozgotowała. Ogólnie ciasto jest dość miękkie, ale dające się pokroić.
Składniki na tortownicę o średnicy 20cm:
Spód:
- 70 g migdałów
- 100 g suszonych moreli lub daktyli bez pestek (im bardziej miękkie, tym lepiej)
Masa jaglana:
- 1 szklanka (250ml) orzechów nerkowca (lub 140 g)
- 200 g kaszy jaglanej
- 900 ml mleka roślinnego
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 80 ml syropu klonowego (lub więcej do smaku)
Kisiel truskawkowy:
- 200 g truskawek (świeżych lub mrożonych)
- 2 łyżki syropu klonowego
- 12 g skrobi ziemniaczanej/ kukurydzianej
Sposób przygotowania:
- Ciasto zacząć od przygotowania nerkowców: Orzechy przepłukać. Przełożyć do miski, zalać sporą ilością zimnej wody (co najmniej 2 razy więcej wody niż orzechów) i pozostawić na noc lub na kilka godzin.
- Przygotować spód ciasta: Jeśli macie miękkie morele, to należy dodać migdały i zmiksować malakserem (u mnie Thermomix) na klejącą masę. (Jeśli macie suche morele, należy je uprzednio zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut. Następnie odlać wodę, dodać migdały i zmiksować na klejącą masę).
- Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Masę wykleić na dnie formy. Wstawić do lodówki.
- Orzechy nerkowca przełożyć na sitko i odcedzić. Następnie osuszyć ściereczką.
- Przygotować masę jaglaną: Kaszę jaglaną przełożyć na drobne sitko i przepłukać ciepłą wodą, a następnie przelać wrzątkiem. Odcedzić.
- Kaszę przełożyć do garnka i zalać mlekiem. Doprowadzić do zagotowania. Od zagotowania, gotować na niskiej mocy palnika, aż kasza rozgotuje/ rozklei się i wchłonie całe mleko. Garnka nie przykrywać. (Trwa to do ok. 30 minut. Jest to najważniejszy etap. Kaszę należy gotować tak długo, aż będzie bardzo miękka i wchłonie CAŁE mleko. Proszę mieszać, szczególnie pod koniec gotowania, gdy kasza będzie przywierać do garnka).
- W międzyczasie wycisnąć sok z cytryny.
- Garnek ściągnąć z pieca. Kaszę, nerkowce, sok z cytryny i syrop klonowy zmiksować porządnie blenderem/ w malakserze (u mnie Thermomix) na jak najgładszą masę.
- Gdy masa będzie zmiksowania, spróbować, czy jest wystarczająco słodka. Ewentualnie dosłodzić syropem klonowym.
- Ciepłą masę wyłożyć do tortownicy i wyrównać tylną stroną łyżki. (Masa będzie bardzo klejąca). Formę przykryć folią spożywczą, aby masa nie wysychała, a gdy masa przestygnie wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
- Jeśli używamy truskawek mrożonych, należy przełożyć je do miski i pozostawić na noc na blacie do rozmrożenia.
- Następnego dnia przygotować kisiel truskawkowy: Truskawki zmiksować blenderem z syropem klonowym na mus. Połowę musu wymieszać dokładnie ze skrobią. Resztę musu przełożyć do garnka i zagotować. Dodać rozmieszany mus ze skrobią i mieszając doprowadzić do zagotowania. Gotować 1 minutę, ciągle mieszając. Odstawić do ostygnięcia. (Kisiel przemieszać krótko, co jakiś czas. Nie mieszać za dużo, aby go nie rozrzedzić).
- Chłodny kisiel wyłożyć na warstwę jaglaną. Ciasto wstawić jeszcze na 1- 2 godziny do lodówki, aby kisiel trochę zgęstniał.
Uwaga:
- Sernik trzymać w lodówce w formie lub przykryty, żeby nie obsychał.
Źródło: Masa jaglana na podstawie przepisu ze strony: ervegan
Czas: |
Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
|
|
Ilość porcji: |
ok. 12 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | średni |