Czekoladowy sernik jaglany na zimno (wegański i bezglutenowy)
Prosty, wegański sernik z kaszy jaglanej z czekoladą bez pieczenia. To ciasto nazywa się sernikiem jaglanym lub jagielnikiem, ale sera w składzie nie zawiera. Zamiast sera używamy do jego przygotowania kaszy jaglanej. To taka gęsta, czekoladowa jaglanka w formie ciasta. Sernik jest mocno kremowy, mazisty, czekoladowy i przepyszny. Masę jaglaną osładza i usztywnia czekolada gorzka.
Masa jest według mnie umiarkowanie słodka. Poza czekoladą nie dodaję do niej żadnej dodatkowej substancji słodzącej, ponieważ spód ciasta i karmel na wierzchu są słodkie od daktyli i bardzo dobrze komponują się z całością. Użyłam czekolady o 50% zawartości kakao. Jeśli użyjecie czekolady z większą zawartością kakao, proszę dosłodzić masę do smaku.
Sukces udanego sernika zależy od odpowiedniego ugotowania kaszy jaglanej. Należy gotować ją tak długo, aż wchłonie całe mleko i się rozklei. To bardzo ważne, bo inaczej masa będzie za rzadka i grudkowata. Należy gotować ją powoli, aby dobrze zmiękła i się rozgotowała. Ogólnie ciasto jest dość miękkie, ale dające się pokroić.
Składniki na tortownicę o średnicy 20cm:
Spód:
- 40 g migdałów
- 30 g wiórków kokosowych
- 100 g suszonych daktyli bez pestek (im bardziej miękkie, tym lepiej)
Masa jaglana:
- 200 g kaszy jaglanej
- 900 ml mleka roślinnego
- 200 g czekolady gorzkiej (co najmniej 50% kakao)
Karmel daktylowy:
- 1 szklanka (250ml) suszonych daktyli bez pestek (im bardziej miękkie, tym lepiej)
- 4 łyżki masła orzechowego (najlepiej 100% orzechów, bez dodatków)
- szczypta soli
Dodatkowo (opcjonalnie):
- trochę startej, gorzkiej czekolady do dekoracji
Sposób przygotowania:
- Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
- Przygotować spód: Jeśli macie miękkie daktyle, to należy dodać migdały i wiórki kokosowe i zmiksować malakserem (u mnie Thermomix) na klejącą masę. (Jeśli macie suche daktyle, należy je uprzednio zalać wrzątkiem i pozostawić na co najmniej 15 minut. Następnie odlać wodę, dodać pozostałe składniki i zmiksować na klejącą masę). Gdyby masa była za sucha, można dodać łyżkę oleju kokosowego.
- Masę wykleić na dnie formy. Wstawić do lodówki.
- Przygotować masę jaglaną: Kaszę jaglaną przełożyć na drobne sitko i przepłukać ciepłą wodą, a następnie przelać wrzątkiem. Odcedzić.
- Kaszę przełożyć do garnka i zalać mlekiem. Doprowadzić do zagotowania. Od zagotowania, gotować na niskiej mocy palnika, aż kasza rozgotuje/ rozklei się i wchłonie całe mleko. Garnka nie przykrywać. (Trwa to do ok. 30 minut. Jest to najważniejszy etap. Kaszę należy gotować tak długo, aż będzie bardzo miękka i wchłonie CAŁE mleko. Proszę mieszać, szczególnie pod koniec gotowania, gdy kasza będzie przywierać do garnka).
- W międzyczasie posiekać czekolady.
- Garnek ściągnąć z pieca. Czekolady dodać do gorącej masy. Zmiksować porządnie blenderem/ w malakserze (u mnie Thermomix) na jak najgładszą masę.
- Gdy masa będzie zmiksowania, spróbować, czy jest wystarczająco słodka. Według własnego smaku można masę dosłodzić syropem klonowym, cukrem lub ksylitolem. (Ja nie dosładzam niczym, ponieważ spód ciasta i karmel na wierzchu są bardzo słodkie).
- Ciepłą masę wyłożyć do tortownicy i wyrównać tylną stroną łyżki. (Masa będzie bardzo klejąca). Formę przykryć folią spożywczą, aby masa nie wysychała, a gdy masa przestygnie wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
- Następnego dnia przygotować karmel daktylowy: Suszone daktyle zalać wrzątkiem i pozostawić na co najmniej 15 minut. Następnie odsączyć na sitku, nie wylewając wody, w której się moczyły. Namoczone daktyle, masło orzechowe i szczyptę soli zmiksować blenderem lub w malakserze. Dalej miksując, dodawać stopniowo wodę odlaną z daktyli, aż masa będzie miała konsystencję przypominającą masę krówkową, czyli będzie gładka, kremowa i nie za gęsta.
- Karmel wyłożyć na schłodzoną masę jaglaną. Można ozdobić startą czekoladą. Ciasto wstawić jeszcze na 1- 2 godziny do lodówki, aby karmel trochę zgęstniał.
Uwaga:
- Sernik trzymać w lodówce w formie lub przykryty, żeby nie obsychał.
Czas: |
Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
|
|
Ilość porcji: |
ok. 16 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | średni |