Biszkopt mrówkowy

Klasyczny biszkopt z czekoladową posypką cukrową. Takie ciemne kreseczki w cieście nadają mu nietypowego i ciekawego wyglądu, szczególnie w przekroju.

Składniki na tortownicę 20 cm, biszkopt o wysokości ok. 6,5 cm:

  • 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 150 g cukru
  • 120 g mąki pszennej
  • 50 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 40- 50 g czekoladowej posypki cukrowej

Sposób przygotowania:

  1. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
  2. Przygotować biszkopt: W misce wymieszać mąkę ze skrobią. W razie potrzeby przesiać. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub krótko miksując robotem na najniższych obrotach, tylko do momentu połączenia się składników. Na końcu wmieszać szpatułką krótko czekoladową posypkę.
  3. Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka.
  4. Biszkopt wyjąć z piekarnika. (Powinna wystawać górka poza formę). Gdy lekko opadnie, odwrócić biszkopt z formą do góry dnem na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia.
  5. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie oddzielić nożem od formy. Przeciąć dwukrotnie tak, aby powstały 3 blaty.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: niski
Przykładowa posypka czekoladowa:
Biszkopt mrówkowy Biszkopt mrówkowy