Bułki pszenne razowe

Bułki pełnoziarniste na drożdżach, na bazie mąki pszennej i pszennej razowej. Miękkie w środku, z chrupiącą skórką zaraz po upieczeniu. Najsmaczniejsze w dzień pieczenia.

Składniki na 6 dużych bułek:

 • 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 2000
 • 200 g mąki pszennej typu 550
 • 10 g świeżych drożdży (lub 5 g drożdży instant)
 • 10 g soli
 • 350 g lekko ciepłej wody

Sposób przygotowania:

 1. Mąki wsypać do dużej miski i wymieszać. Wkruszyć drożdże. Dodać sól i lekko ciepłą wodę. Ciasto wyrobić najlepiej przy użyciu robota kuchennego, używając haka do zagniatania ciasta. Zagniatać najpierw na niskich obrotach przez 2 minuty, aż składniki się połączą, a następnie 7 minut na wyższych obrotach, aż ciasto będzie elastyczne i gładkie. (Ciasto można też przygotować ręcznie: W tym celu należy trzymać miskę jedną ręką, a drugą wyrabiać ciasto 2- 3 minuty. Następnie przełożyć ciasto na blat i zagniatać ok. 5- 10 minut, na elastyczne i sprężyste ciasto).
 2. Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

2

 1. Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat posypany mąką i podzielić na 6 części. Z każdej części uformować owalną bułkę, ułożyć w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i pozostawić na ok. 45 minut, aż prawie podwoją swoją objętość.

3

4

 1. Pod koniec wyrastania (po ok. 30 minutach) rozgrzać piekarnik do temperatury 250°C, grzałka góra- dół.
 2. Wyrośnięte bułki naciąć dość głęboko. (Polecam żyletkę, ale może być też ostry nóż).
 3. Rozgrzany piekarnik otworzyć, spryskać ścianki piekarnika wodą (używając spryskiwacza) i wsunąć szybko blachę z bułkami do piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 225°C (grzałka góra- dół) i piec ok. 20 minut, aż bułki się zarumienią.
 4. Studzić na kratce kuchennej.

Źródło: Na podstawie przepisu z książki: "Brot für Genießer: 53 Variationen", Richarda Bertineta.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Liczba sztuk:

ok. 6

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: niski
Bułki pszenne razowe Bułki pszenne razowe Bułki pszenne razowe

Powiązane przepisy